نمک‌درمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تعریف روش نمک درمانی[۱][ویرایش]

روش نمک درمانی نوعی نظام دارویی است که پزشک و شیمیدانی آلمانی به نام دکتر ویلهلم هانریش شوسلر در سده نوزدهم پرورش داد. این نظام باور دارد که هر نوع بیماری بستگی به آشفتگی‌های تعادل یک یا چند نمک غیر آلی [۲] بدن دارد . روش نمک درمانی را درمان بیوکیمیکز یا درمان بیوشیمیکز[۳] نیز می نامند.

یکی از روش‌های جدید ماساژ درمانی در دنیا این روزها سنگ نمک ماساژ که به صورت طبیعی و بدون افزودنی است، به واسطه رواج نمک درمانی در دنیا و ویژگی متعدد آن، بسیار پررونق شده‌است. البته نوع سنگ نمک نمک پاینده و استفاده از نمک مورد نیاز بسیار مهم است که این صنعت را تشویق به حرفه‌ای بودن و کمک از افراد متخصص دعوت می‌کند نیاز به استراحت و خواب راحت، همواره جزو دغدغه‌های اصلی شاغلین این عصر است. شاید ساعت‌ها کار بی‌وقفه پشت میزهای اداری این چنین ما را خسته می‌کند. قطعا باید دارو در آخرین مرحله برای برطرف کردن این مشکل باشد و به جای آن، ماساژ با سنگ نمک انرژی تحلیل رفته را بازیابی کرده و خوابی راحت را به ارمغان می آورد. سنگ‌های متعددی برای ماساژ به کار می‌روند و این امر در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می‌شود؛ اما سنگ نمک دارای خصوصیاتی است که کاملا منحصر به فرد بوده و موجب افزایش کارایی ماساژ درمانی با سنگ نمک می‌شود. مثلا یکی از بارزترین این خصوصیات میکروب زدایی نمک است که به دلیل همین خصیصه، دیگر سنگ‌ها را پس از ماساژ با آب نمک می‌شویند تا میکروب و بیماری به ماساژ گیرنده بعدی انتقال نکند. متأسفانه این روزها افراد سود جو بااستفاده از عدم اطلاع مردم اقدام به تبلیغات نمک و نمک درمانی و .. میکنند که همگی غیر اصولی و بهداشتی بوده و نتهنا مفید ناست بلکه گاهاً می‌تواند خطرناک باشد انتخاب نوع نمک و سنگ نمک مربوط به هر کار یکی از اصول مهم و اصلی این مهم است جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید ازکارشناسان نمک پاینده کمک بگیرید

پیشینه[ویرایش]

دکتر شوسلر که در نیمه سده پیشین طبابت می‌کرد از آنچه می‌توانست به بیماران خود عرضه کند ناخرسند بود و بنابراین برای آنکه پهنه عرضه داروها را گسترده‌تر از آنچه بود کند به روش همیوپتی رو کرد. او تحت نفوذ دکتر هانه‌مان[۴] که مبتکر روش هومیوپتی درمانی[۵] بود و دو شیمیدان برجسته به نام دکتر لی بیگ و دکتر ویرچو شروع به تحقیق در روش‌های دارویی موجود و نقش داروها کرد. دکتر ویرچو نشان داده بود که بدن انسان متشکل از سلول‌های انفرادی است که از مواد آلی، آب و نمک‌های غیر آلی ساخته شده‌اند. آزمایش‌های آن زمان نیز نشان داده بودند که در همه اجساد سوخته مردگان ۱۲ نمک اساسی مشترک بودند. دکتر شوسلر سالیان دراز کوشید با تحقیقات متعدد ثابت کند که این ۱۲ نمک شیمیایی نقش اساسی در حفظ تندرستی بدن انسان دارد. هدف تحقیقات او کشف نمکی خاص برای در مان هر بیماری بود و در این فرایند رشته ای از پزشکی مکمل را پرورش داد که ما نمک درمانی می نامیم. در این روزگار شرکت‌ها ی دارویی در سراسر دنیا این ۱۲ نمک را برای فروش به پزشکان و بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها و عامه مردم تولید و عرضه می‌کنند. دکتر شوسلر چون تحت نفوذ نگرش دارویی دکتر هانه‌مان بود، نمک‌های بافتی را به روش معمول هومیوپتی یعنی مقادیر بسیار اندک آماده می‌کرد و به بیماران می‌داد و باور داشت که این روش دارویی بهترین است . از زمان دکتر شوسلر یک پزشک آلمانی دیگر ادعا کرده که تعداد نمک‌های بافتی ۱۸ است، و پزشکی انگلیسی به نام دکتر اریک پاول ادعا کرده ۳۰ نمک دیگر به صورت عناصر اساسی ساده و خیلی کم در بدن انسان وجود دارند. از نمک‌های آلی - بافتی برای درمان ده‌ها بیماری در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، آلمان، هلند و فرانسه استفاده گسترده می‌شود. استفاده از آن‌ها در آلمان و فرانسه و برخی کشورهای آسیایی به ویژه هندوستان خیلی زیاد است. این نمک‌ها را معمولاً در داروخانه‌های خاص طب هومیوپتی که تعدادشان در بریتانیا نسبتاً کم ولی در فرانسه و آلمان و هندوستان زیاد است عرضه می‌کنند. در ایالات متحده آمریکا چند آزمایشگاه تولید دارو، داین نمک‌ها را تولید و بسته‌بندی پستی می‌کنند، و با یک تلفن خواهان، به هر نقطه ای از کشور می فرستند.


روش استفاده[ویرایش]

بهترین و اثر بخش‌ترین نوع درمان بانمک دریا استفاده از کمپرس گرم نمک بر روی موضع است. اما انجام این روش بدون داشتن تبهر و علم کافی، کاری دشوار است. از این رو شرکت‌های بسیاری، انواع مختلفی از محصولات کمک درمانی را برای بیماری‌ها تولید می‌کنند؛ ولی متأسفانه تعداد این شرکت‌ها در ایران انگشت شمار می‌باشند. یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در این زمینه، شرکت مهربان آسایش است که در زمینه تولید کیسه نمک دریایی گرم فعالیت می‌کند. تولیدات این شرکت گرمای خود را توسط برق تأمین می‌کنند و لذا استفاده از آن‌ها آسوده است.[۶]
این نمک ها چیستند؟[ویرایش]

روش نمک درمانی ابتکاری دکتر شوسلر متکی به نمک‌های غیر آلی زیر است

کلسیم فلوراید CALC.FLOUR
کلسیم فسفات CAIC.PHOS
کلسیم سولفات CALC.SULPN
آیرون فسفات FERR.PHOS
پتاسیم کلراید KALI.MUR
پتاسیم فسفات KALI.PHOS
پتاسیم سولفات KALI.SULPN
منگنزیوم فسفات MAG.PHOS
سدیم کلراید NAT.MUR
سدیم فسفات NAT.MUR
سیلیکواکساید SILICA

فهرست زیر برخی از مخلوط های نمک های غیر آلی و مصارف درمانی معمول آن ها را عرضه می کند[ویرایش]

A- FERR.PHOS.KALI.PHOS.MAG.PHOS

موارد مصرف : برای درد عصبی NEURALGIA، نوری تیس، عرق النساء، سیاتیک SCIATICA و مشکلات پیوسته آنها.

B- CALC.PHOS - KALI.PHOS - FERR.PHOS

موارد مصرف : برای ضعف عمومی بدن، خستگی بدن و دوران نقاهت.

C- MAG.PHOS - NAT.PHOS - NAT.SULPH.SILICA

موارد مصرف : برای تولید اسید گوارشی زیاد، ترشح کردن، سوء هاضمه . ناراحتی‌های پیوسته به آن ها.

D- KALI.MUR - KALI.SUPLPH - CALC.SULPH - SILICA

موارد مصرف : برای انواع ناراختی‌ها و امراض پوست و مشکلات پیوسته آنها.

E- CALC.PHOS - MAG.PHOS - NAT.PHOS - NAT.SULPH

موارد مصرف : برای گازهای گوارشی و نفخ شکم، کولیک روده بزرگ، سوء هاضمه و شرایط پیوسته به آنها.

F- RALI.PHOS - MAG.PHOS - NAT.MUR - SILICA

موارد مصرف : برای میگرن، سردردهای عصبی، تنش‌های عصبی و ناراحتی‌های وابسته به آنها

G- CALC.FLOUR - CALC.PHOS - KALI.PHOS - NAT.MUR

موارد مصرف : برای درد پشت، درد کمر، درد مفاصل، لگن خاصره و ران‌ها، بواسیر و مشکلات پیوسته به آنها.

H - MAG.PHOS - NAT.MUR - SILICA

موارد مصرف : برای تب ینجه (حساسیت به گرده افشانی گیاهان) و مشکلات پیوسته به آنها.

I - FERR.PHOS - KALI.SULPH - MAG.PHOS

موارد مصرف : برای فیبروسی تیس (FIBREOSITIS)، درد عضلات و مشکلات پیوسته آنها.

منابع[ویرایش]

  1. [ برگرفته از کتاب دائرةالمعارف شفا]، اثر دکتر اندرو استنوی.
  2. Inorganic Salts.
  3. Biochemics Therapy.
  4. Dr.Hahnemann-Homoeopathic بایگانی‌شده در ۶ سپتامبر ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine.
  5. روش هومیوپتی درمانی.
  6. «مهربان آسایش – شرکت مهربان آسایش تولیدکننده انواع تشکچه، کیسه، پتو و پدهای برقی حرارتی است». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۰۳.