نمود رنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اندیس نمود رنگ (Color Rendering Index) که به اختصار CRI نامیده می‌شود، اندیسی است برای مشخص کردن میزان کافی بودن نور موجود برای تشخیص رنگ‌ها.

چشم انسان طوری توسعه یافته است تا بتواند با استفاده از نور خورشید رنگ‌های متفاوت اشیاء را تشخیص دهد. در نتیجه نمود رنگ نور خورشید برای چشم انسان بهترین است. اندیس نمود رنگ بین صفر و صد تعریف می‌شود که بهترین اندیس نمود رنگ ۱۰۰ و نوری که در آن تشخیص رنگ ناممکن باشد اندیس نمود رنگ صفر را خواهد داشت. نور خورشید دارای طیف نوری کامل است و در نتیجه امکان دیدن همه رنگ‌ها در زیر نور خورشید امکان‌پذیر است.

همه نورهای سفید با هم یکی نیستند. بسیاری از چراغ‌های ال ای دی جایگزین رشته‌ای و جایگزین هالوژنی که در بازار به نام چراغ ادیسونی معروف‌اند، کیفیت نور نامطلوبی دارند. در کاربری‌هایی که جلوه و ظاهر در نوک قله اهمیت است، نمی‌توان بر کیفیت نامطلوب نور و پایین بودن CRI چراغ‌ها چشم پوشید. همچنین CRI پایین موجب می‌شود تا مخاطب از دیدن رنگ واقعی کالا محروم شود. تصویر زیر شبیه‌سازی وضعیت رنگ کالا تحت دو نور با CRI های متفاوت است.

اهمیت CRI بالا[ویرایش]

چراغ‌های ال ای دی با کیفیت که CRI بالایی دارند در فروشگاه‌ها، بوتیک‌ها، سوپر مارکت‌ها، موزه‌ها، گالری‌ها و نمایشگاه‌ها استفاده می‌شوند. این چراغ‌ها به محصولات و کالاهای موجود جلوه و رنگ و لعاب فوق العاده‌ای می‌بخشند. CRI بالا موجب می‌شود تا محصولات موجود در فروشگاه با رنگ واقعی حقیقی خودشان مشاهده شوند. مفهوم رنگ واقعی کالا با توجه به تفاوت میان رنگی که به علت کیفیت پایین چراغ دیده می‌شود و رنگی که در زیر نور خورشید (CRI=100) دیده می‌شود، به وجود آمده است.

همچنین چراغ‌های ال ای دی با CRI بالا در صنایع نساجی و بیمارستان‌ها نیز کاربردهای فراوانی دارند. اهمیت حیاتی تشخیص تفاوت میان رنگ‌ها در این فضاها موجب شده است تا بیمارستان‌ها و کارخانجات نساجی به مشتری اول چراغ‌های ال ای دی با کیفیت تبدیل شوند. چراغ های ال ای دی در کنار کیفیت بی نظر خود، مصرف انرژی این مراکز را نیز به طرز اعجاب آوری کاهش می‌دهند.

منابع نوری دیگر طیف‌های نوری متفاوتی دارند که می‌توان با جستجو در منابع طیف نوری لامپ‌های گوناگون را یافت. لامپ هالوژن دارای اندیس نمود رنگ ۱۰۰ می‌باشد.


منابع[ویرایش]