نشریه دانشگاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشریه دانشگاهی

نشریه دانشگاهی به نشریه‌ای گفته می‌شود که در آن نتایج تحقیقات علمی و دانشگاهی در یک رشته خاص منتشر می‌شوند و معمولاً مقالات آن پیش از انتشار توسط استادان آن رشته خوانده می‌شود. این نشریات راهی برای تحقیقات جدید باز می‌کنند و تحقیقات پیشین را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. این نشریات معمولاً دارای سه بخش مقالات اصلی، نقد مقاله و نقد و معرفی کتاب هستند.

درجه‌بندی در ایران[ویرایش]

در ایران، معمولاً نشریات دانشگاهی دارای درجاتی هستند که از سوی وزارت علوم به آنها تعلق می‌گیرد. بالاترین درجه، علمی-پژوهشی است و چاپ مقاله در مجلات علمی-پژوهشی بالاترین امتیاز را برای نویسنده در مجامع دانشگاهی به همراه دارد. درجه علمی-ترویجی نیز درجه علمی دیگری است که به نشریات تعلق می‌گیرد و نسبت به درجه علمی-پژوهشی در ردهٔ پایین‌تری قرار دارد.[۱]

برای مشاهده و مطالعه مقالات علمی پژوهشی و علمی ترویجی به عنوان نمونه می‌تواند به دسته‌بندی‌های صورت گرفته در سایت مقاله و پایان‌نامه حسابداری مراجعه نمایید. در این سایت علاوه بر دسته‌بندی پایان‌نامه حسابداری دو دوسته با عناوین "مقاله انگلیسی حسابداری علمی پژوهشی" و "مقاله انگلیسی حسابداری علمی ترویجی" نیز برای استفاده کاربران و دانشجویان حسابداری وجود دارد. همچنین سایر رشته‌ها نیز برای اطلاع از درجه مقالات و نشریات مرتبط با رشته‌های خود می‌توانند سایت‌های موجود در این زمینه به عنوان نمونه "پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی بایگانی‌شده در ۳۰ آوریل ۲۰۱۷ توسط Wayback Machine" مراجعه نمایند.

منابع[ویرایش]

  1. «نشریات مصوب وزارت علوم». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ اوت ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۲۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]