نشریه الکترونیکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نشریهٔ الکترونیکی یا نشریهٔ وبیکه به نام مجله دیجیتال نیز خوانده میشود به نشریه‌ای گفته می‌شود که بر روی وب منتشر می‌گردد. چنین نشریاتی ممکن است در فواصل زمانی خاص مطالب جدیدی به وب‌گاه خود اضافه نمایند و یا نظم خاصی در انتشار نداشته باشند. نشریه یا مجله دیجیتال معمولا بصورت قالب پی دی اف یا پرونده اجرایی منتشر میشود. این نشریات قابلیت خوانده شدن را بصورت آنلاین در صفحات وب یا بصورت آفلاین بروی دستگاه های قابل حمل چون موبایل و تبلت را دارند. به علت هزینه بالایی که در نشر کاغذی وجود دارد،‌ نشر دیجیتال رو به گسترش میباشد.

مزایای استفاده از نشریات الکترونیکی[ویرایش]

کاهش هزینه های چاپ و توزیع: ناشرین میتوانند نشریه الکترونیک خود را از راه های مختلفی توزیع کنند و بر خلاف توزیع نشریات چاپی که هزینه هایی مثل انبار داری و بسته بندی و تحویل به آدرسی خاص را شامل میشود، نشریات الکترونیکی را میتوان از طریق تکثیر سی دی و یا ایمیل مارکتینگ به مخاطبین ارایه کرد. نمونه بارز این رویداد مجله Oracle magazine میباشد که ۱۷۶۰۰۰ درخواست کننده مجله چاپی، ۵۱۶۰۰۰ درخواست کننده نشر دیجیتالی آن میباشند.

آگهی و تبلیغات: برخلاف نشریات چاپی، در نشریات الکترونیکی به علت حذف بخش کاغذ میتوان تبلیغات بیشتری را دریافت کرد. نشریات الکترونیکی به علت خروجی در تعداد صفحات بالاتر و حجم اندک فایل نهایی، قابلیت ثبت آگهی های بیشتر و نیز چندرسانه ای شدن آن را دارند.

امکانات چندرسانه ای: در نشریات الکترونیکی میتوان موارد مختلفی را که در رسانه های چاپی امکان آن نیست به ثبت رسانید. این رویداد میتواند ارایه فیلم، موزیک و یا قابلیت کلیک برای هدایت به یک درگاه وب نیز باشد.

معایب نشریات الکترونیکی[ویرایش]

وابستگی به یک شیوه الکترونیکی: همانطور که از نام نشریه پیداست،‌ بصورت الکترونیکی بوده و بصورت دایم نیازمند به یک شیوه یا دستگاه برای خواندن آن میباشد. در این بین شرکتهایی مثل آمازون و سونی،‌ اقدام به تولید دستگاه های کتابخوان با عمر باطری بسیار طولانی و حافظه بالای نگهداری فایل نموده اند. با تمام این موارد توزیع یک نشریه الکترونیکی نیز هنوز به اینترنت، تکثیر سی دی و یا وجود یک دستگاه دیجیتال وابسته بوده که در صورت نبود هر یک از موارد، توزیع دچار مشکل میشود.

نیازمند بستر مناسب: از قدیم الایام، کتب چاپی بصورت خطی، نفیس یا ساده در دسترس و قابل انتقال به افراد مختلف بوده اند. این در حالی است که بستر مناسب برای فرهنگ استفاده از نشریه الکترونیک هنوز در برخی از کشورها ایجاد نشده و بر خلاف هزینه تولید و نشر پایین، بسیاری از مردم هنوز با نشر کاغذی ارتباط دارند و این خود باعث کم کاربرد شدن نشریات الکترونیکی در برخی کشورهاست.

فهرست نشریات الکترونیکی فارسی[ویرایش]