پرش به محتوا

ناس (مواد مخدر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ناس (ماده گیاهی))
ناس (استفاده از گیره برای مقایسهٔ اندازه)

ناس یا نسوار[۱] نام یک ماده مخدر گیاهی اعتیادآور است که با برگ تنباکو ساخته می‌شود. ناس، سبز رنگ است و طعم و بوی تندی دارد. این ماده بیشتر در افغانستان ساخته می‌شود. استفاده از ناس را نسوار انداختن یا ناس انداختن نیز می‌گویند و مصرف‌کننده ناس را ناسی می‌نامند. ناس بوی بدی دارد و اغلب به صورت خالص یا به همراه دستمال می‌اندازند که به این عمل پِرچان کردن می‌گویند. (فشرده سازی درون دستمال) و پرچان‌کنندهٔ ناس را «ناسِر» می‌نامند. ناس همانند سیگار اعتیادآور است.

کاربرد

[ویرایش]

برگ‌های خشک کردهٔ تنباکو را نرم می‌کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده و در جلو دهان، میان لب و دندان می‌گذارند و بعد از ایجاد اثر سرخوشی آور، آن را به بیرون می‌ریزند. ناس در ابتدا به علت داشتن اهک لبها را کمی می سوزاند و بر روی سلامت دندان و لب ها تاثیر منفی میگذارد.

عوارض و اثرات

[ویرایش]

عمدهٔ اثر روانی و سرخوشی‌آور ناس از میزان بالای نیکوتین موجود در آن ناشی می‌شود که از طریق مخاط دهان جذب و وارد جریان خون می‌شود. آهکی که در ساخت ناس به کار می‌رود موجب سوزاندن، آسیب و عفونت بافت لثه و دهان می‌شود. برخی از تولیدکنندگان در هنگام ساخت ناس، مخدرهای دیگری را هم با آن مخلوط می‌کنند که عوارض بسیاری را در پی دارد. و موجب سرطان لثه می‌شود.[۲]

منابع

[ویرایش]
  1. «دیکشنری آنلاین آبادیس - Abadis Dictionary - معنی نسوار». dictionary.abadis.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۹-۲۳.
  2. «عوارض هولناک اعتیاد به مصرف «ناس»». سلامت آنلاین. ۲۰۱۷-۰۲-۰۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۹-۲۳.