میهمانی شام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر جلد کتاب میهمانی شام که درباره نمایشگاه هنرمند با همین نام نوشته شده‌است.

چیدمان میهمانی شام (به انگلیسی: The Dinner Party) (۱۹۷۹) اثر جودی شیکاگو یکی از نخستین آثار هنر فمینیستی بود که در دنیا بسیار مطرح شد و مورد توجه منتقدان بسیاری قرار گرفت. این اثر عظیم (اندازهٔ یک اتاق) یادبودی برای دستاوردها و کشاکش‌های زنان در طول تاریخ است[۱] و ۳۹ جایگاه برای مهمانان شام دارد که هر یک برای زنان اسطوره‌ای و تاریخی آماده شده‌اند.در داخل میز999کاشی می‌باشد که بر روی هر کدام از انها اسم یک زن امده.این اثر تشکیل شده از اثار واشیایی است که قبلا هیچ گاه جزو هنر والا نبوده.این اثر محصول دستهای بسیاری است که بطور سنتی به عنوان مهارت‌های خاص زنان همانند دوخت بافت ونقاشی روی چینی شناخته میشوند.[۲]

این کار بین سال‌های ۱۹۷۶-۱۹۹۹ در نمایشگاه‌های متعددی در کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، آلمان به نمایش گذاشته شده است و جودی شیکاگو کتابی را نیز درباره آن منتشر کرده‌است.

میهمانی شام از میزی سه‌گوش تشکیل شده است که طول هر طرف آن ۴۸ فوت است و حالت میز شام آماده پذیرایی از مهمانان را دارد. بر هر زیربشقابی نام یک زن برجسته در تاریخ نوشته شده است و به همراه آن تصاویر و نمادهای مربوط به آن فرد، بشقاب، لیوان و دستمال سفره‌ای متناسب قرار دارد.

پانویس[ویرایش]

  1. Von Blum
  2. www.tandismag.ir
    <references></references>

منابع[ویرایش]

  • ادوارد لوسی اسمیت. «هنر موضوع‌گرا». در مفاهیم و رویکردها در آخرین جنبش‌های هنری قرن بیستم. ترجمهٔ علیرضا سمیع‌آذر. چاپ چاپ دوم. تهران: چاپ و نشر نظر، ۱۳۸۱. ص. ۲۷۳ تا ۲۸۸. ISBN 964-6994-09-1. 

Von Blum, Paul. «New Visions, New Viewers, New Vehicles: Twentieth-Century Developments in North American Political Art». Leonardo, ۲۶ (۵) , Art and Social Consciousness: Special Issue, (۱۹۹۳), ۴۵۹–۴۶۶

پیوند به بیرون[ویرایش]