میهای چیکسنتمیهایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میهای چیکسنتمیهایی
Mihaly Csikszentmihalyi.jpg
چیکسنتمیهایی در سال ۲۰۱۰
زادهٔ۲۹ اکتبر ۱۹۳۴ ‏(۸۶ سال)
فیوم، پادشاهی ایتالیا (در حال حاضر رییکا، کرواسی)
پیشینه علمی
رشته(های) فعالیتروان‌شناسی

میهای چیکسِنتمیهایی (به مجاری: Csíkszentmihályi Mihály, تلفظ مجاری: [ˈt͡ʃi:ksɛntmiha:ji ˈmiha:j]؛ زاده ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۴) روانشناس آمریکایی مجاری-تبار است که بیشتر به خاطر ایجاد مفهوم روان‌شناختی روانی یا سیالی شناخته می‌شود.[۱][۲] او استاد برجسته روان‌شناسی و مدیریت دانشگاه تحصیلات تکمیلی کلرمونت است. او همچنین مدیر سابق گروه روان‌شناسی دانشگاه شیکاگو و گروه انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی کالج لیک فارست بوده‌است.

خلاقیت دربارهٔ ثبت لحظه‌هایی است که به زندگی ارزش زیستن می‌دهد. میهای چیکسنت میهای روانشناس نامدار از آنچه به این لحظه‌ها می‌انجامد پرده برمی‌دارد ـ که رویداد هیجان‌انگیزی برای هنرمند در تابلو یا دانشمند در آزمایشگاه است ـ آنچنان که این شناخت می‌تواند زندگی انسان‌ها را بارور سازد. او با استفاده از حدود صد مصاحبه با افراد استثنایی، از زیست‌شناس و فیزیکدان و سیاستمدار و پیشگامان کسب و کار گرفته تا شاعران و هنرمندان، و نیز سی سال پژوهش خود در این موضوع، از نظریه مشهور «فلو جریان (روانشناسی)» خود در مورد کشف فرایند خلاق استفاده می‌کند. او اندیشه‌هایی را مانند اینکه چرا افراد خلاق اغلب خودخواه و خودپسند به نظر می‌رسند، و چرا «نابغه زجرکشیده» بیشتر یک افسانه است، مورد بحث قرار می‌دهد. از همه مهم‌تر، او توضیح می‌دهد چرا خلاقیت نیازمند آن است که پرورش پیدا کند و برای آینده کشور، اگر نگوییم جهان ضرورت دارد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. O'Keefe, Paul A. (September 5, 2014). "Liking Work Really Matters". The New York Times. Retrieved 30 October 2015.
  2. Csikszentmihalyi, Mihaly (1990). Flow: the psychology of optimal experience (1st ed.). New York: Harper & Row. ISBN 978-0-06-016253-5.
  3. http://www.jeihoon.net/