میهای چیکسنتمیهایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میهای چیکسنتمیهایی
Mihaly Csikszentmihalyi.jpg
چیکسنتمیهایی در سال ۲۰۱۰
زادهٔ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۴
فیوم، پادشاهی ایتالیا (در حال حاضر رییکا، کرواسی)
درگذشت۲۰ اکتبر ۲۰۲۱ (۸۷ سال)
کلرمونت، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
پیشینه علمی
شاخه(ها)روان‌شناسی


میهای چیک‌سِنت‌میهایی (به مجاری: Csíkszentmihályi Mihály, تلفظ مجاری: [ˈt͡ʃi:ksɛntmiha:ji ˈmiha:j]؛ ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۴ – ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱، شهریور ۱۳۱۳ - مهر ۱۴۰۰). روانشناس نامدار مجاری‌الاصلِ آمریکایی است. او به خاطر پیشنهاد مفهوم اوج (Flow Theory) شهرت جهانی یافته. تدریس روان‌شناسی و مدیریت در دانشگاه تحصیلات تکمیلی کلرمونت و مدیریت گروه روان‌شناسی دانشگاه شیکاگو و گروه انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی کالج لیک‌فارست بخشی از سابقه دانشگاهی اوست.

وی لحظه‌های ناب خلاقیت حرفه‌ای، علمی، هنری، ورزشی و غیره را زیر ذره‌بین بررسی علمی خود گذاشت. افراد خبره از هنرمندان و ورزشکاران و موسیقی‌دانان گرفته تا استادان شطرنج و جراحان در اوقاتی که علاقه‌مندانه، غرق فعالیت حرفه‌ای خود بوده‌اند، موضوع تأمل و پژوهش پروفسور میهای قرار گرفتند . مطالعه‌شوندگان کسانی بودند که وقت‌شان را دقیقا بر اساس علایق‌شان می‌گذراندند. او حالت روانی را که این افراد خبره حین اشتغال به حرفه و مهارت خود تجربه می‌کردند «اوج» (Flow) نام گذاشت. بنا به تعریف، اوج حالتی است که در آن فرد چنان غرق کاری می‌شود که هیچ چیز دیگر برایش اهمیتی ندارد و این تجربه آنچنان لذت‌بخش است که فقط به خاطر خودش انجام می‌شود.


تیم این پژوهش در دانشگاه شیکاگو و همکاران‌شان در سراسر جهان، تجربهٔ اوجِ هزاران نفر شامل نوجوانان توکیو، چوپانان ناواهو، کشاورزان کوه‌های آلپ و کارگران خطوط تولید شیکاگو را نیز بررسی‌ کردند و به این نتیجه رسیدند که به رغم تفاوت سن و فرهنگ و جنسیت، در همگی آن‌ها توصیف این تجربه کاملا یکسان بود.

تاکنون 4 کتاب از پروفسور میهای به فارسی برگردانده شده:

۱- تجربه اوج (Flow: The Psychology of Optimal Experience)

۲- شغل خوب شغل پوچ (Good Business: Leadership, Flow, and the Making of Meaning)

۳- خلاقیت (Creativity: Flow and the Psychology of Discovery and Invention)

۴- در جستجوی اوج (Finding Flow: The Psychology of Engagement with Everyday Life)

منابع[ویرایش]

https://en.wikipedia.org/wiki/Flow_(psychology)

https://1karbalad.com/stable-focus/