پرش به محتوا

میهای چیک‌سنت‌میهایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میهای چیک‌سنت‌میهایی
چیک‌سنت‌میهایی در سال ۲۰۱۰
زادهٔ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۴
فیوم، پادشاهی ایتالیا (در حال حاضر رییکا، کرواسی)
درگذشت۲۰ اکتبر ۲۰۲۱ (۸۷ سال)
کلرمونت، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
پیشینه علمی
شاخه(ها)روان‌شناسی

میهای چیک‌سِنت‌میهایی (به مجاری: Mihaly Robert Csikszentmihalyi؛ ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۴ – ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱) روان‌شناس مجارستانی‌تبار آمریکایی بود. او به خاطر پیشنهاد مفهوم اوج[الف] شهرت جهانی یافت. تدریس روان‌شناسی و مدیریت در دانشگاه تحصیلات تکمیلی کلرمونت و مدیریت گروه روان‌شناسی دانشگاه شیکاگو و گروه انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی کالج لیک‌فارست بخشی از سابقه دانشگاهی اوست.

چیک­سنت میهای به دلیل فعالیتهای ارزشمندش در زمینه روان‌شناسی مثبت در سال ۲۰۰۹ برنده جایزه توانمندیهای کلیفتون شد و در سال ۲۰۱۱ نیز جایزه سیچنی به او تعلق گرفت.

تجربهٔ اوج[ویرایش]

چیک‌سنت‌میهایی لحظه‌های ناب خلاقیت حرفه‌ای، علمی، هنری، ورزشی و غیره را زیر ذره‌بین بررسی علمی خود گذاشت. افراد خبره از هر طیفی در اوقاتی که علاقه‌مندانه، غرق فعالیت حرفه‌ای خود بوده‌اند، موضوع تأمل و پژوهش او قرار گرفتند. مطالعه‌شوندگان کسانی بودند که وقتشان را دقیقاً بر اساس علایق خود می‌گذراندند. او حالت روانی را که این افراد حین اشتغال به حرفه و مهارت خود تجربه می‌کردند «اوج» نامید. بنا به تعریف، اوج حالتی است که در آن فرد چنان غرق کاری می‌شود که هیچ چیز دیگر برایش اهمیتی ندارد و این تجربه آنچنان لذت‌بخش است که فقط به خاطر خودش انجام می‌شود.

تیم این پژوهش در دانشگاه شیکاگو و همکارانشان در سراسر جهان، تجربهٔ اوجِ هزاران نفر شامل نوجوانان توکیو، چوپانان ناواهو، کشاورزان کوه‌های آلپ و کارگران خطوط تولید شیکاگو را نیز بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که به رغم تفاوت سن و فرهنگ و جنسیت، در همگی آن‌ها توصیف این تجربه کاملاً یکسان بود.

آثار[ویرایش]

تاکنون ۴ کتاب از چیک‌سنت‌میهایی به فارسی برگردانده شده:

  • تجربه اوج. ترجمهٔ رضا علوی. نشر شورآفرین.
  • شغل خوب شغل پوچ. ترجمهٔ بهروز نوری. انتشارات ترجمان.
  • خلاقیت: روان‌شناسی کشف و اختراع. ترجمهٔ عباس علی کتیرایی. نشر مازیار.

یادداشت[ویرایش]

  1. Flow Theory

منابع[ویرایش]