معماری پی دی پی-۱۱

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

معماری پی دی پی -۱۱

حافظه[ویرایش]

فرمت داده

۱۶ بیت کلمه در اندیان کوچک (little endian) با کوچکترین اهمیت. که باعث شهرت پی دی پی -۱۱ شده است.

این فرمت هنوز هم به پی دی پی اندیان در بعضی مواقع ترجیح داده می‌شود، ۳۲ بیت داده که از ضمایم مربوط به کامپیوتر پایه حمایت می‌کند. اعداد اعشاری در ساختار مجموعه ای اف پی یو و اعداد اعشاری بلند در ساختار توسعه یافته یا اعداد طولانی(long) در ساختار مجموعه‌ای نمایشی، که به همراه فرمت اندیان میانی نا متعارف در بیش از یک فرمت ذخیره می‌شوند،

مدیریت حافظه[ویرایش]

پی دی پی ۱۱ می‌تواند ۶۴ کیلو بایت داده را آدرس دهی کند،

همزمان که پی دی پی ۱۱ با # تغییر مسیر وکس را به همرا داشت، ۸ بیت- بایت نشان گزاری هگزا دسیمال در این صنعت به استاندارد تبدیل شدند، گرچه ارزش‌های عددی در پی دی پی ۱۱ همواره به صورت نشان گذاری octal استفاده می شده و مقدار حافظه‌ای که پیوست می شده به پی دی پی۱۱ همواره معرف تعداد کلمات بوده

فضای آدرس منطقی اولیه ۳۲ کیلو کلمه بوده ولی ۴ کیلو کلمهٔ بالایی اکثراً مئرد قول نبوده، زیرا ورودی یا خروجی در باس در این بازه عکس العمل به این آدرس نشان می‌داد پس به صورت عملی پی دی پی ۱۱ ۲۸ کیلو بایت را پر می‌کند

پردازنده آدرس های حافظه کم را برای بردارهای 2 کلمه ای که program counter وکلمه وضعیت پردازنده با آن یک سرویس روتین را شروع می کند ، محفوظ نگه می دارد .

وقتی که دستگاه ورودی خروجی یک برنامه را قطع می کند پردازنده آدرس بردار ویژه را در باس قرار می دهد . تا نشان دهد کدام سرویس روتین باید کنترل کار را بدست گیرد . پایین ترین بردار سرویس روتین ها برای هماهنگ کردن گونه های ویژه از تله مورد استفاده قرار می گیرد. تله در برخی خطاهای برنامه اتفاق می افتد مثل سرریز محاسباتی یا در موقعیت اجرا شدن یک ساختار نا معین و همچننی وقتی برنامه ساختاری مثل EMT, BPT و ... را اجرا می کند.

توسعه حافطه

مقاله ی پی دی پی -11 نشان خواهد داد که چگونه یک آدرس 16 بیت منطقی تبدیل به یک فضای غیر قابل عبور و محدود می شود ، در طول حیات پی دی پی -11 تکنیک های زیر برای حل مشکل محدودیت استفاده می شدند.

1-پردازنده پی دی پی -11 مدل جدید شامل مدیریت حافظه برای حمایت از آدذس دهی مجازی است و آدرس های فیزیکی فضا،تا 18 یا حتی22 بیت افزایش پیدا می کنند. 2-برخی مدل ها با pdp-11/45 شروع می شوند که می توانند 32 کیلو کلمه استفاده کنند .بر اساس. و براساس فضای ساختاری مربوط به کد برنامه می توانند 32 کیلو کلمه را از قضای داده ها جداکنند. برخی سیستم عامل ها به صورت ویژه یونیکس از مدلV7 و RsX11 به این ویژگی متکی اند. 3-تکنیک های برنامه نویسی می‌تواند برخی مسایل مربوطه را از برنامه نویسان پنهان نگه دارد .

ثبات های CPU[ویرایش]

سی پی یو شامل 8 ثبات 16 بیتی (R0 تا R7)است. ثبات R7 شمارنده برنامه (Program Counter) است . همچنین هر ثبات می‌تواند به عنوان یک اشاره گر به پشته مورد استفاده قرار گیرد.

ثبات R6 (اشاره گر پشته ) برای وقفه های سخت افزاری یا اینتراپت وتله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

منابع[ویرایش]