معدن بینگم کنین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Bingham mine 5-10-03.jpg

معدن بینگم کنین (به انگلیسی: Bingham Canyon Mine) (بینگهام یا معدن مس کنه‌کات یا معدن مس بوتا یک معدن روباز است که در ایالت یوتا آمریکا قرار دارد.

این معدن ۹۷۰ متر عمق و ۴ کیلومتر عرض دارد و بزرگترین گودال ساخت بشر است. وسعت این معدن ۷۷۰ هکتار می‌باشد.

کار خاک برداری این حفره عظیم از سال ۱۸۶۳ شروع شد و هنوز ادامه دارد و هر روز بر بزرگی آن افزوده می‌شود. این معدن متعلق به شرکت ریو تینتو است. این معدن به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ مس در ایالات متحده، حدود ۱۳ درصد از مس مورد نیاز این کشور را فراهم می‌کند و بیش از هر معدن دیگری در جهان سنگ معدن مس تولید کرده است (حدوداً ۱۶٫۴ میلیون تن).

حاشیه‌ها[ویرایش]

تصویر این معدن مس بدون ذکر نام یا موقعیت آن در مناظرات تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ نشان داده شد[۱] و از کاندیداها خواسته شد تا نظر خود را دربارۀ آن بگویند. تقریباً تمام کاندیداها بدون آگاهی از مکان تصویر، پاسخ اشتباه دادند[۲]. محمدرضا عارف، این مکان را یک درۀ توریستی توصیف کرد که در کشور ما فراوان است. پس از پاسخ اشتباه عارف، دیگر کاندیداها نیز موارد نادرستی را دربارۀ این معدن طرح نمودند. آقای محسن رضایی تصویر را به خام‌فروشی مرتبط کرد، غرضی متروکه بودن را طرح کرد و مدعی شد صاحب معدن فراری است! آقای قالیباف این معدن را نمونه‌ای از تخریب محیط زیست ذکر نمود و آن را باطله‌برداری با کارشناسی غیرمنطقی توصیف کرد که رها شده و بعدها ممکن است محل انبوه زباله و مشکلات بعدی باشد. آقای ولایتی با جمع‌بندی سخن دیگران، این معدن را یک کار عمرانی رها شده دانست که غیر فنی و غیر منصفانه بهره‌برداری شده که رها شدن آن ممکن است به خاطر فقدان بودجه عمرانی باشد.

پس از مناظره، سایت‌های خبری به نقد این سخنان پرداختند. سایت یزد فردا، تنها دقایقی بعد نوشت: [۳] «عکس معدن گداشته شده در مناظرات برای ایران نبود»! اما کمی بعد ادعای اشتباه درۀ توریستی و متروکه بودن این معدن، در برخی سایت‌ها تکرار شد. از جمله سایت خبر آنلاین بدون ذکر زمان[۴] و بدون اشاره به بهره‌برداری فعال از معدن، ریزش ماه گذشتۀ این معدن را خبری کرد و نوشت: «مسئولان معدن فعلاً بدلیل ریزش دیواره های شمال شرقی از پذیرش توریست معذور بوده و علاقه‌مندان باید تا ۲۰۱۴ و انجام تعمیرات صبر کنند». سایت خبری انتخاب، پاسخ یکی از کاربرانش را منتشر کرد که نوشته بود[۵]: «این عکس معدن copper (مس) در آمریکاست که به یک مکان توریستی تبدیل شده، یعنی آقای عارف درست گفته [است]»!

در مقابل، منابع خبری متعددی از این اظهار نظر عارف به عنوان گاف عارف در مناظرات یاد کردند[۶][۷][۸][۹][۱۰] بنابر توضیحاتی که در سایت رسمی معدن وابسته به شرکت ریوتینو آمده است، بینگم کنین به مانند بسیاری از معادن دیگر، میزبان بازدیدکنندگانی است که می‌خواهند چیزهای بیشتری از معدن بدانند و از آثار آن بر زندگی روزمرۀ انسان‌ها بیشتر مطلع گردند[۱۱]. بر اساس آمارهای ارائه شده در سایت یاد شده، مرکز بازدید این معدن در سال ۱۹۹۲ درآمدی حدود ۲.۸ میلیون دلار داشته است، که این در مقایسه با درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری[۱۲] سالانۀ این معدن، رقم اندکی به شمار می‌رود که در اختیار بنیاد خیریۀ مرتبط قرار گرفته است.

منابع[ویرایش]

 1. «هشت عکس عجیبی که تلویزیون به کاندیداها نشان داد!». سایت خبری انتخاب. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 2. «معدن متروکه یا جاذبه توریستی؟ تصویری که مجری تلویزیون به نامزدها نشان داد، کجاست؟ / برداشت متفاوت کاندیداها». خبرگزاری فارس. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 3. «عکس معدن گداشته شده در مناظرات برای ایران نبود!». سایت خبری یزد فردا. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 4. «بزرگترین گود معدنی جهان؛ عکسی که کاندیداهای ریاست جمهوری درباره‌اش صحبت کردند». خبرگزاری خبرآنلاین. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 5. «ماجرای تصویر معدن در مناظره عصر جمعه!». سایت خبری انتخاب. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 6. «گاف محمدرضا عارف در مناظره تلویزیونی+عکس». سایت خبری تحلیلی پارسینه. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 7. «گاف عارف درمناظره تلویزیونی+عکس». سایت خبری صراط نیوز. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 8. «گاف عجیب عارف ، قالیباف و جلیلی و پاسخ دقیق روحانی و رضایی». سایت خبری بویر نیوز. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 9. «گاف جالب عارف در مناظره تلویزیونی!». سایت خبری ندای انقلاب. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 10. «گاف محمدرضا عارف در مناظره تلویزیونی +تصویر». سایت خبری جهان نیوز. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 11. «مرکز بازدیدکنندگان معدن بینگهم کانین». سایت رسمی یوتا کاپر وابسته به شرکت ریوتینو. بازبینی‌شده در ۰۶-۰3-۲۰13. 
 12. Bon, R.L.; Krahulec, K.A. (May 2007). Utah, Mining Engineering. p. 120.

پیوندها[ویرایش]