مرگ با تشریفات پزشکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Being Mortal.jpg
نویسندهآتول گاواند
عنوان اصلیBeing Mortal
مترجمحامد قدیری
کشورآمریکا
زبانانگلیسی
موضوعسالمندان
کیفیت زندگی
گونهغیرداستانی
انتشار۷ اکتبر ۲۰۱۴
ناشرHenry Holt and Company
شابکشابک ‎۰−۸۰۵۰−۹۵۱۵−۲

«مرگ با تشریفات پزشکی» (انگلیسی: Being Mortal‎) یا به عنوان دقیق‌تر میرایی؛ چیزهایی که پزشکی از مرگ نمی‌داند کتاب غیر داستانی نوشته آتول گاواند جراح آمریکایی است که سال ۲۰۱۴ منتشر شده و فارسی این اثر به قلم حامد قدیریان در نشر ترجمان علوم انسانی چاپ شده‌است.[۱] نویسنده در این اثر به روایت، مراقبت‌های پایان عمر افراد در آسایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها می‌پردازد و تاملاتش در این‌باره را تبیین می‌کند. نویسنده معتقد است مراقبت‌های یاد شده به جای تلاش برای افزایش مدت زمان عمر فرد و بقای افراد باید بر بهزیستی متمرکز شود. کتاب برنده جوایزی شده‌است و نیز در فهرست بهترین کتاب‌ها قرار گرفته‌است و همچنین مستندی بر اساس آن ساخته شده‌است.

معرفی[ویرایش]

«میرایی» یک تعمق در مورد چگونگی زندگی بهتر مردم با ضعف ناشی از افزایش سن، بیماری جدی و نزدیک شدن به مرگ است. «گاوند» خواستار تغییر در نحوهٔ برخورد متخصصان پزشکی با بیمارانی است که به مرگ نزدیک می‌شوند. وی توصیه می‌کند که به جای تمرکز بر بقا، پزشکان باید در بهبود کیفیت زندگی و امکان فراهم آوردن رفاه تلاش کنند. گاواند داستان‌های شخصی بیمارانش و تجربه‌های نزدیکان آنها را که در مورد واقعیت‌های پیری که شامل شکسته شدن باسن و زوال عقل، خانواده‌های پرتلاطم و مراقبت‌های سالخوردگی گران‌قیمت، و تنهایی و از دست دادن استقلال است، به اشتراک می‌گذارد.

پزشکی مدرن به چیزی جز درمان فکر نمی‌کند، اما مرگ درمان ندارد.این مسیر بیماران، اطرافیانشان و پزشکان را دچار بحران‌های روحی متعدد می‌کند.آتول گاواند داستان‌های زیادی از بیماران و پزشکان گرفتار این موقعیت‌ها می‌گوید که سرانجام تسلیم مرگ شدند.

مرگ با تشریفات پزشکی[۲]

روزهای واپسین عمرِ سالمندان و بیماران لاعلاج اغلب در آسایشگاه‌ها و بخش مراقبت‌های ویژهٔ بیمارستان‌ها می‌گذرد. پزشکان در این اوضاع درمان‌هایی را پیش می‌برند که مغزهایمان را گیج و منگ می‌کنند و شیرهٔ بدن‌هایمان را می‌کشند تا مگر شانس نصفه‌نیمه برای زنده‌ماندن به ما بدهند؛ و در آخر افسوس می‌خوریم که همان اتفاقی افتاد که نباید. پزشکی مدرن به چیزی جز درمان فکر نمی‌کند، اما مرگ درمان ندارد. این مسیر نه‌تنها بیماران و اطرافیانشان بلکه خود پزشکان را هم دچار بحران‌های روحی متعددی می‌کند. آتول گاواند، جراح و نویسندهٔ آمریکایی، در این کتاب داستان‌های زیادی از بیماران و پزشکانی می‌گوید که گرفتار این موقعیت‌ها بوده‌اند و سرانجام تسلیم مرگ شده‌اند. گاواند این تجربه‌ها را بررسی می‌کند تا ریشهٔ ناتوانی پزشکی مدرن در مواجهه با مرگ را بیابد و راه‌هایی را به بیماران و پزشکان پیشنهاد دهد که چگونه نگاهی تازه به وظیفهٔ پزشکی داشته باشند و روزهای واپسین را بگذرانند.[۳] وی در ابتدای کتاب به بررسی مدل‌های مختلف زندگی سالمندان می‌پردازد، ازجمله مفاهیمی مانند نوانخانه‌ها، خانه‌های چند نسلی و آسایشگاه‌های سالمندان. گاواند داستان‌های شخصی و همچنین گزارش‌های پزشکان سالمندان، مانند «کرن براون ویلسون»، مبتکر مفهوم «زندگی کمک شده» را جستجو می‌کند. او داستان‌هایی از افرادی را که با ضعف ناشی از افزایش سن، بیماری جدی و مرگ روبرو می‌شوند، و همچنین رؤیایی خودش با مرگ‌ومیر را مرور می‌کند. گاوند بر این تصور تأکید می‌کند که باید به افرادی که در آستانه مرگ هستند فرصتی برای زندگی معنادار داده شود و هنوز هدفی داشته باشند.[۳] در بخش پایانی کتاب، گاواند به سراغ مراقبت‌های پزشکی در پایان زندگی می‌رود و مواردی مانند اتانازی و خودکشی با کمک پزشک را ذکر می‌کند. او فرض می‌کند که «آسایش‌گاه مخصوص بیماران رو به مرگ»، انسانی‌ترین مدل مراقبت است. این کتاب شامل دو مقاله از گاواند در «نیویورکر» است که دو فصل از هشت فصل کتاب را تشکیل می‌دهد: «همه‌چیز از هم می‌پاشد» و «رها کردن».

جوایز[ویرایش]

این کتاب به عنوان بهترین کتاب سال از سوی رسانه‌های لس آنجلس تایمز، بازفید و اکونومیست معرفی شده‌است.[۴]

مستند[ویرایش]

کتاب مرگ با تشریفات پزشکی یک بخش از فیلم مستند اپیزودیک خط مقدم (Frontline) بود که سال ۲۰۱۴ ساخته و از شبکه عمومی آمریکا (PBS) پخش شده‌است.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. حامد قدیریان (۱۳۹۸-۰۲-۰۳). «پزشکی مدرن به چیزی جز درمان فکر نمی‌کند، اما مرگ درمان ندارد». مجله ترجمان. دریافت‌شده در ۱۳۹۹-۱۰-۲۳.
  2. آتول گاواند، مرگ با تشریفات پزشکی، پشت جلد کتاب.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ گاواند، آتول (۱۳۹۸). مرگ با تشریفات پزشکی. ۱. ترجمهٔ حامد قدیری. تهران: ترجمان علوم انسانی. ص. پشت جلد کتاب. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۸۰۹۱-۵۲-۳. دریافت‌شده در ۱۳۹۹-۱۰-۲۳.
  4. «Named a Best Book of the Year by The Washington Post, The New York Times Book Review, NPR, and Chicago Tribune, now in paperback with a new reading group guide». us.macmillan.com. ۲۰۱۷-۰۵-۰۹. دریافت‌شده در ۱۳۹۹-۱۰-۲۳.
  5. «BEING MORTAL». pbs.org. ۲۰۱۵-۰۲-۱۰. دریافت‌شده در ۱۳۹۹-۱۰-۲۳.