پرش به محتوا

مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تابلوی ورودی این مرکز
ساختمانی که این مرکز در آن قرار دارد

مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ (به اسپرانتو: Interkultura Centro Herzberg) نامی بین‌المللی است برای نهادی بین‌فرهنگی در آلمان که از سه انجمن تشکیل می‌گردد:

مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ که کانونی تربیتی-فرهنگی است، و دارای کتاب‌خانه و آرشیو بزرگی نیز هست، در شهر هرتسبرگ آم هارتس در ایالت فدراتیو نیدرزاکسن (به آلمانی: Niedersachsen) یا ساکسونی سفلی، قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

پیروی تلاش‌های مستمر اسپرانتودانان محلی در طول چندین دهه، مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ در روز ۲۰ نوامبر ۲۰۰۴ افتتاح گردید، و بنابر آرای مثبت کلیهٔ اعضای شورای شهر، نام «شهر اسپرانتو» (به اسپرانتو: la Esperanto-urbo) (به آلمانی: die Esperanto-Stadt) نیز برای این شهر انتخاب گردید.

مسئولیت‌ها[ویرایش]

مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ به‌عنوان شریک رسمی هرتسبرگ آم هارتس، با هم‌کاری شهرداری در مورد ساخت زیرساخت اسپرانتو، و سرویس‌های اسپرانتوئی در این شهر، تصمیم می‌گیرد. به‌عنوان نمونه، تابلوهای راهنمائی دوزبانه (آلمانی و اسپرانتو) و انواع زئو در سراسر شهر (شامل مجسمه‌های دکتر زامنهوف، خالق زبان اسپرانتو، موزه و نمایش‌گاه اسپرانتو، ...)، تابلوی مغازه‌ها و منوهای دوزبانهٔ رستوران‌ها، بروشورهای توریستی به زبان اسپرانتو، وب گاه‌های اسپرانتوزبان شهر و ... جزو مواردی است که در این شهر به‌خوبی به‌چشم می‌خورد. درواقع در روند ساخت «شهر اسپرانتو»، مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ، کانونی جهت برنامه‌ریزی، طراحی، ترجمه، کارهای گرافیکی، تولید و انجام پروژه‌های اسپرانتوئی گوناگون است.

نقش تربیتی-فرهنگی این مرکز[ویرایش]

مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ با انجمن‌ها و نهادهای متفاوتی هم‌کاری دارد، ازجمله:

همایش‌های اسپرانتو[ویرایش]

مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ هر هفته در خانهٔ اسپرانتو (به اسپرانتو: Esperanto-domo) نشست‌ها و همایش‌های اسپرانتو را در کنار دوره‌های آموزشی گوناگون این زبان برگزار می‌کند. در کتاب‌خانهٔ این مرکز نیز هم به روی اسپرانتودانان و هم غیراسپرانتیست‌ها باز است، و سخن رانی‌هائی نیز به زبان آلمانی در مورد ابعاد گوناگون زبان اسپرانتو در آن ایراد می‌گردد.

فعالیت‌های انتشاراتی[ویرایش]

مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ ازجمله مسئول انتشار موارد زیر است:

  • منابعی که مرتبط با زبان بین‌المللی اسپرانتو است
  • مجلهٔ هارتسا (Harca)
  • پیک اسپرانتو (Esperanto-Kuriero)
  • بروشورهای اطلاع‌رسانی به/درمورد اسپرانتو
  • بروشورهای توریستی به اسپرانتو/آلمانی
  • ...

جوایز[ویرایش]

مرکز بین‌فرهنگی هرتسبرگ جایزهٔ سال ۲۰۰۶ فامه (به اسپرانتو: FAME-premio) را از آن خود ساخت. در سال ۲۰۰۷ نیز مرکز بین‌فرهنگی هرزبرگ به‌خاطر «اقدامات برجسته» موفق به دریافت دیپلم افتخار از سوی سازمان جهانی اسپرانتو شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]