مرد مصور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مرد مصور، نام کتابی است از ری بردبری، شامل ۱۸ داستان علمی-تخیلی که از مشهورترین آنها می‌توان شهر، مرغزار و آخرین شب جهان را نام برد.

روایت[ویرایش]

شخصیت محوری داستان مردی است که بر روی تمام بدنش خالکوبی‌هایی انجام شده‌است، خالکوبی‌هایی جادویی که هر یک روایت‌گر داستانی هستند. خالکوبی‌ها توسط جادوگری انجام شده که توانایی سفر در طول زمان را داشته‌است و از این رو است که مرد مصور می‌داند که این‌ها داستان‌هایی از آینده هستند. با سه ساعت نگاه کردن به بدن مرد مصور می‌توان همه داستان‌هایش را دید، صداهای آنها را شنید و افکارشان را فهمید. ولی مهم‌ترینشان نقطه‌ای بر بالای شانه سمت راست مرد است که تنها لکه‌ای درهم و برهم است، لکه‌ای که بسته به فردی که مشغول تماشای مرد مصور شود طرحی متفاوت به خود می‌گیرد. هر یک از این داستان‌ها برای خود مستقل است و تنها چیزی که آنها را به هم ربط می‌دهد نقش شدن آنها بر نقطه‌ای روی بدن مرد مصور است. انتهای داستان نیز بر اساس همین نقش خاص روی شانه سمت راست مرد مصور داستان را به پایان می‌برد.

داستان‌ها[ویرایش]

آغاز: مرد مصور
جلگه
زیبابین
پای دیگر
بزرگراه
مرد
باران طولانی
موشک‌ران
بالون‌های آتشین
آخرین شب جهان
تبعیدی‌ها
یک شب یا صبح ویژه
روباه و بیشه
ملاقاتی
بتون مخلوط‌کن
شرکت عروسک‌سازی
شهر
ساعت صفر
موشک (راکت)
پایان: مرد مصور

جملاتی از کتاب[ویرایش]

«همهٔ وجود من مصور است.»

برگردان به فارسی[ویرایش]

از این داستان دو برگردان به فارسی وجود دارد که هر یک توسط یکی از مشهورترین مترجمان سبک علمی-تخیلی انجام شده‌اند. یکی توسط محمد قصاع و یکی توسط هوشنگ غیاثی‌نژاد. در ترجمهٔ قصاع سه داستان حذف شده‌اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

ری بردبری