مرداب لپو زاغمرز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مرداب ( آب بندان ) لپو زاغمرز در نزدیکی دریای خزر، تالاب زیبایی است که همه ساله پرندگان بسیاری در آن زمستان گذرانی می‌کنند.

اگرچه در فصل گرما ، در این تالاب مرغابی‌ها به چشم نمی‌خورند، اما کشیم‌های کوچک و پرستوهای دریایی تیره به تعداد زیاد زادآوری دارند که هیاهو و منظره‌های جالبی را به وجود می‌آورد.

همچنین انواع و اقسام آبزیان از جمله کپور و اردک ماهی از نمونه های خاص ماهی های مرداب لپو میباشند.

مرداب لپو بر اساس اسناد و تصاویری که در حین ایجاد و احداث پل بر روی آن توسط اهالی زاغمرز در دست می باشد ابتدا به صورت یک مرداب کوچک با پهنایی محدود بوده و بعد به وسیله ساکنان زاغمرز با تخصیص اراضی محلی و شخصی برای ذخیره آب کشاورزی تعریض و به شکل کنونی مبدل گشته است.

منتها الیه خروجی آب از قسمت خاوری مرداب لپو، به ترتیب مردابهای شیرخان لپو، مرداب پلنگان و شاخاب(خلیج) میانکاله و نهایتا" به دریای مازندران می باشد.


معنی «لپو» از ترکیب دو واژه‌های تبری(طبری) می باشد: «لپ» و «او» در گویش مازندرانی، واژه «لپ» به معنای پهن است و «او» به معنای آب؛

بنابراین «لپو» به معنی «آب آرام و راکد و صاف» می باشد که خود این ترکیب "لپو" به معنای مرداب است ولی به مرور زمان به نامی خاص برای یک مرداب (مرداب لپو) بدل گشته است.

در تسمیه ای دیگر، جزء اول «لپ»، واژهٔ پهلوی (پارسی ساسانی) است که به معنی اخص همان لپ فارسی یا «دهانه» می‌باشد.[ویرایش]

منابع[ویرایش]