مدیریت بر مبنای هدف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مدیریت بر مبنای هدف یا MBO

مدیریت مبتنی بر هدف[ویرایش]

تحقیقات بسیار زیادی درباره نظریه تعییین هدف انجام شده و شواهد و مدارک زیادی درباره تایید این نظریه در دست است، ولی این پرسش مطرح می شود که شخص مدیر چگونه می تواند در مرحله عمل این نظریه را به اجرا در آورد؟

تعریف مدیریت بر مبنای هدف[ویرایش]

در مدیریت برمبنای هدف به مشارکت افراد در تعیین هدف تاکید می شود. این هدفها باید قابل لمس، قابل تأیید وقابل سنجش یا اندازه گیری باشند [۱] یا به عبارت دیگر فرایندی که به واسطهٔ آن رییس و زیر دست با کمک هم اهداف را شناسایی کرده همچنین معیار عملکرد و مسؤلیت افراد را تعریف می نمایند.[۲]

تاریخچه نظریه[ویرایش]

نخست این نظریه توسط پیتر دراکر ارایه شد.گرچه پیتر دراکر به عنوان پدر مدیریت بر مبنای هدف شناخته می شود امّا این جورج اودیورن بود که با بیان چهار فرضیه اساسی خود مدیریت بر مبنای هدف را به عموم شناساند.

چهار فرض اساسی جورج اودیورن[ویرایش]

  1. تعیین هدف یا هدفهای مشخص
  2. تصمیم گیری مشارکتی
  3. بازخورد عملکرد
  4. تعیین زمان

مدیریت بر مبنای هدف و اهداف سازمانی[ویرایش]

ارزش مدیریت بر مبنای هدف در این است که می توان به وسیله آن هدفهای کوچک سازمانی را به صورت هدفهای خاص برای واحد سازمان و اعضای آن درآورد.به وسیله این روش کل هدفهای سازمان به صورت هدفهایی خاص درآمده که در سطوح سازمانی قرار می گیرند.ازآنجایی که مدیران واحدهای پایین ترسازمان در تعیین هدفهای مربوطه مشارکت می کنند، باید گفت مدیریت برمبنای هدف، در سازمان، مسیر پایین به بالا می پیماید، و نه مسیر بالا به پایین .

نظریه تعیین هدف[ویرایش]

ویژگی های نظریه تعیین هدف :[۳]

  1. اگر هدفها مشکل باشند، ]perkijgsekpyguosh78fwkpyf78egbuisrhnhetd

uinfvgyainfhuiqac aHOUSDGHBQLJSAGYCGUQVBAfltiasdnfoighwrh weryhwrwrhwrhwrh

3ryhw eth eth

eth ethpenis penis penis عملکرد فرد در سطح بالاتری خواهد بود.

  1. بازخور نمودن نتیجه منجر به عملکرد عالی تری می گردد.

ارتباط مدیریت بر مبنای هدف و نظریه تعیین هدف[ویرایش]

هنگامی که از مدیریت بر مبنای هدف را با نظریه تعیین هدف مقایسه می کنیم، اگر هدفهای مورد نظر مشکل باشند به گونه ای که فرد احساس کند به همکاری دیگران نیاز دارد، در آن صورت مدیریت بر مبنای هدف کارسازتر خواهد بود.تنها مورد اختلاف مدیریت بر مبنای هدف و نطریه تعیین هدف ، مربوط به مسئله مشارکت دادن افراد است.

  1. مبانی رفتار سازمانی استیفن.پی.رابینز ترجمه پارسایان / اعرابی ص96
  2. زبان تخصصی مدیریت(مقدماتی) نویسنده دکتر داور ونوس
  3. مبانی رفتار سازمانی استیفن.پی.رابینز ترجمه پارسایان/اعرابی ص98


منابع[ویرایش]

مبانی رفتار سازمانی استیفن.پی.رابینز ترجمه پارسایان/اعرابی ص96
زبان تخصصی مدیریت(مقدماتی) نویسنده دکتر داور ونوس

۱.^ Drucker، Peter F.، "The Practice of Management"، ۱۹۵۴. ISBN ۰۰۶۰۱۱۰۹۵۳ ۲.^ Odiorne، George S.، "Management by Objectives; a System of Managerial Leadership"، New York: Pitman Pub.، ۱۹۶۵. ۳.^ Deming، W. Edwards، "Out of the Crisis"، The MIT Press، ۱۹۹۴، ISBN ۰۲۶۲۵۴۱۱۶۵ ۴.^ Deming’s ۱۴ Points and Quality Project Leadership J. Alex Sherrer، March ۳، ۲۰۱۰ ۵.^ Drucker، Peter، "Management Tasks، Responsibilities، Practices"، Harper & Row، ۱۹۷۳