مدیا گیت وی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مدیا گیت وی (به انگلیسی: Media gateway) به عنوان گیت‌وی ترانک برای برقراری ارتباط بین جریان‌های سیگنال و مدیا شبکه های TDM و VoIP استفاده می شود. طیف گسترده‌ای از عملکردهای مختلف، تطبیق پذیری دقیق با الزامات و استانداردها و همچنین قابلیت اطمینان بالا مدیا گیت‌وی، ارائه دهندگان خدمات را قادر می‌سازد تا بسیاری از مسائل را به راحتی حل نمایند.

مدیا گیت وی CMG4

مدیا گیت وی دستگاه یا سرویسی است که جریان های مدیا را بین فناوری های مختلف مخابراتی مانندPOTS ، SS7، شبکه های نسل جدید (شبکه های 2G، 2.5G و 3G) و یا Private Branch Exchange (PBX) تبدیل می‌کند. مدیا گیت وی ها با استفاده از پروتکل اینترنت (IP) ارتباطات مولتی مدیا را در سرتاسر شبکه های پکتی فعال می‌نمایند.

مدیا گیت وی[ویرایش]

مدیا گیت‌وی می‌تواند با الزامات و استانداردهای شبکه و پروتکل‌های مختلف همگام شود، با تجهیزات و سرویس های متنوعی مانند PBX دیجیتال، IP PBX، سافت‌سوئیچ (Softswitch)، گیت‌وی های VoIP، سیپ فون (SIP Phone)، سیپ کلاینت های (SIP Client) قابل برنامه نویسی و غیره نیز سازگار خواهد بود. مدیا گیت‌وی می‌تواند شبکه های مختلفی را به یکدیگر متصل کند، به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان مبدل بین روش های مختلف انتقال و کد گذاری استفاده نمود. function های جریان مدیا مانند: حذف اکو (Echo Cancellation)، DTMF و Tone Sender نیز در مدیا گیت وی قرار دارند.

مدیا گیت وی برای کدگذاری رسانه بین شبکه های PSTN و IP استفاده می شود

کاربرد مدیا گیت وی[ویرایش]

مدیا گیت وی ها اغلب توسط یک کنترلر مدیا گیت‌وی مجزایی کنترل می‌شوند که قابلیت کنترل و سیگنالینگ تماس را فراهم می‌نماید. ارتباط بین مدیا گیت وی و Call Agent ها با استفاده از پروتکل هایی مانند MGCP، MEGACO (H.248) و یا پروتکلSIP حاصل می‌شود. مدیا گیت وی های مدرن که از SIP استفاده می‌کنند، عمدتاً واحدهای مستقل با کنترل تماس و سیگنالینگ اختصاصی هستند که می‌توانند به عنوان SIP end-point هوشمند، در شبکه به خوبی کار کنند.[۱]

وظایف مدیا گیت وی[ویرایش]

همچنین مدیا گیت‌وی های ویپ صدا روی پروتکل اینترنت ، voice Time-division multiplexing را به یک پروتکل جریان مدیا مانند پروتکل RTP (و یا سایر پروتکل های سیگنالینگ مورد استفاده در ویپ VoIP) تبدیل می‌کنند.

مدیا گیت وی های شبکه های دسترسی تلفن همراه، شبکه های radio access یک شبکه بی‌سیم محلی (PLMN) را به یک شبکه core نسل جدید متصل می‌کنند. همچنین استانداردهای 3GPP می‌توانند عملکرد CS-MGW را برای UTRAN و IMS-MGW را برای GERAN که مبتنی بر شبکه بی‌سیم محلی (PLMN) هستند، تعریف نمایند.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. «H.248».
  2. «Radio access network».