مدار ال‌سی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مدار ال‌سی (به انگلیسی: LC circuit) یا مدار مخزنی که گاه به آن مدار تانک گفته می‌شود مداری است که شامل سلف و خازن است. از این مدار می‌توان به عنوان رزوناتور استفاده کرد که در فرکانس رزونانس تشدید می‌کند.

این مدار را می‌توان به عنوان یک مدار آر ال سی سری در نظر گرفت که مقاومت در آن صفر است.

نحوه کار[ویرایش]

یک مدار تانک

فرض کنیم در ابتدا در شکل روبرو بار مثبت در صفحه C در خازن ذخیره شده‌است. و بار منفی در صفحه E. در این صورت در خازن انرژی ذخیره شده‌است و تمایل دارد که تخلیه شود. وقتی که تخلیه می‌شود جریانی در مدار برقرار می‌شود. این جریان از سلف می‌گذرد. اما شاخصه سلف این است که تغییرات گسسته جریان در آن غیرممکن است. لذا جریان که قبل از این صفر بود به آرامی زیاد می‌شود تا خازن تخلیه شود. همین که خازن تخلیه شد (دشارژ شد) دیگر انرژی ندارد که برای ایجاد جریان به کار گیرد. در واقع انرژی از خازن به سلف انتقال یافته‌است و به صورت جریان در آن ذخیره شده‌است. حال که خازن، انرژی ندارد که جریان سلف را ادامه دهد، جریان آن شروع به کم شدن می‌کند. تا این که صفر شود. وقتی جریان آن صفر شد خازن شارژ شده‌است و انرژی دوباره به خازن انتقال یافته‌است. این سیکل از نظر تئوری تا بی‌نهایت ادامه دارد.

این مدار در الکترونیک مانند سیستم جرم و فنر در مکانیک است. همان طور که در اینجا مقاومت وجود ندارد، اگر در آن سیستم هم اصطکاک وجود نداشته باشد، فنر دائما نوسان می‌کند و انرژی متناوبا به صورت جنبشی و پتانسیل در می‌آید. در اینجا هم انرژی متناوبا در سلف و خازن ذخیره می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «LC circuit». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.