مدارک پزشکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تاریخچه[ویرایش]

تاریخ مدارک پزشکی را باید به موازات تاریخ طب و به طور همزمان و در ارتباط با آن مورد بررسی قرار داد. به نظر می رسد از آغازین روزهای طبابت ، مدارک و اسناد مربوط به آن به نوعی وجود داشته است. تصاویر رنگین و متفاوتی که بر دیوار غار ها کشیده بود به خصوص در دوران پارینه سنگی یا لوح های مکشوفه مربوط به هزاران سال قبل که در آنها تصاویری از سوراخ کردن کاسه سر به چشم می خورد، همچنین کشف آثار تاریخی از غارهای اسپانیا مربوط به دوره دوم عهد پارینه سنگی و سایر دلائلی که گاهی تاریخشان تا حدود 25 هزار سال قبل قدمت دارد" همگی شاهدی بر این مدعا هستند [1].

دوران اسلام[ویرایش]

از دانشمندان بزرگ این دوره می توان به رازی و ابوعلی سینا اشاره نمود. دانشمند بزرگ رازی (RHAZES)در سال های 865 الی 925 میلادی در بیمارستانی در ایران به طبابت اشتغال داشت. وی بعدها در بیمارستانی که در قرن نهم در شهر بغداد احداث شد به طبابت مشغول شد. از وی کتاب‌های زیادی در دست است که بیشترین آنها در امور مربوط به پزشکی است. رساله رازی درباره آبله و سرخک ، نخستین بررسی دقیق و صحیح و نیز مطالعه ای جامع درباره بیماری های عفونی است و اولین کوشش در راه تشخیص تفاوت های این دو بیماری می باشد. ابوعلی سینا از دیگر نوابغ علم طب در سالهای 980 الی 1037 میلادی تالیفات پزشکی خود را بر آثار بقراط مبتنی ساخت. وی تالیفات خویش را حین سفر و بر اساس آموزه های خویش به عنوان پزشکی سیار تهیه کرد وی آنچه را که در سفرهای خویش به عنوان پزشک سیار می آموخت و جمع آوری می کرد تلفیق می نمود که خود نشانگر نقش یادداشتهای بالینی در تنظیم رسالات به کار گرفته شده توسط بزرگان علم طب می باشد[1].

دوره های آکادمیک[ویرایش]

تاریخچه آموزش رشته مدارک پزشکی در ایران[ویرایش]

آموزش رشته مدارک پزشکی براساس نیاز وزارت بهداری وقت و به تلاش گروهی از علاقه‌مندان در وزارت بهداری از سال 1364 به همراه دوره های آموزش فنی و حرفه ای دیگر به صورت دوره های یکساله در آموزشگاه فنی و حرفه ای وزارت بهداری شروع به کار کرد.

گروه های آموزشی مدارک پزشکی در ایران[ویرایش]

این گروه آموزشی در اکثر دانشگاه های مادر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مستقر است. از جمله در دانشگاه علوم پزشکی تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان.

منابع[ویرایش]

کتاب: مدیریت مدارک پزشکی. تالیف و ترجمه احمد داورپناه، رامین مهدیقلیخان. تهران: انتشارات معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 1372.

پیوند داخلی[ویرایش]

دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

رشته های مختلف پزشکی و پیراپزشکی

پیوند به بیرون[ویرایش]