محاکمه صحرائی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
15.Pr Kenttäoikeus1944.jpg

محاکمه صحرائی نوع دادگاهی که به محض دستگیری متهم و بدون گذراندن مرحله‌های بازجویی و بازپرسی تشکیل و حکم دادگاه در همان جلسه صادر و بی‌درنگ اجرا می‌شود. اکثراً مردم مجرم را در خیابان یا صحرا کشانیده از طرف مجلس حاکم محل، مردم،روحانیون ، کشیش ها ، نظامیان و غیره محکمه برپا شده و جزا داده می‌شود. این نوع محاکمه هنوز هم در کشورهای چون ایران،افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، سومالی هند پاکستان میانمار وجود دارد.

تاریخچه[ویرایش]

دادگاه صحرایی الی نازل کتابهای مذهبی و نافذ قوانین مدنی در تمام جهان وجود داشته مردم محل مجرم را به بیرون آورده سپس بوسیله مردم، کشیش وغیره محاکمه گردیده به سزا رسانیده می‌شد. در قوانین قوای مسلح بعضی کشورها محاکمه صحرایی در میان نظامیان تا اکنون وجود داشته مجرم در مدت خیلی کوتاه جزا داده می‌شود.

محاکمه صحرایی در قوای مسلح: عبارتند از صلاحیت خاصی است که در حالت فوق‌العاده به ارگان‌های قوای مسلح در شرایط خاص نظر به قانون نافذه همان کشور داده می‌شود.

ممنوعیت محاکمه صحرائی از طرف سازمان ملل[ویرایش]

مطابق به قوانین نافذه سازمان ملل یک دولت زمان دولت مشروع گفته می‌شود که قوانیش و چوکات دولتش با مقررات سازمان ملل مطابقت نماید. . یک دولت مشروع باید دارای قانون اساسی، قانون جزا، محاکمه تحقیق قاضی و وکلای مدافع حامیان و محافظین قانون داشته باشند. یک متهم در معیاد مختلف باید سه بار محاکمه شود. پس از آن مطابق به قانون جزا آن کشور متهم مجرم شناخته می‌شود..

منابع[ویرایش]