مبارزه زیر لحاف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مبارزه از زیر لحاف[۱] یا مبارزه از زیر پتو[۲] (به انگلیسی: Slacktivism) واژه ترکیبی مشتق از دو واژه انگلیسی Slacker و Activism، واژه‌ای تحقیرآمیز در وصف فعالیت‌های اجتماعی مجازی‌ای است که به فرد احساس رضایت کاذب انجام عملی مثبت را می‌دهند، در حالی که تأثیر واقعی آن کار هیچ یا بسیار ناچیز است. چریک زیر پتو نیز از دیگر واژگانی‌ست که در همین رابطه در ادبیات و گفتار فارسی‌زبانان وجود دارد.[۳]

اغلب فعالیت‌هایی که به تلاش شخصی چندانی متکی نیستند را در گروه «مبارزه از زیر لحاف» قرار می‌دهند. نمونه‌هایی از چنین فعالیت‌هایی از این قرارند: امضاء عرض حال اینترنتی، پیوستن به گروه‌های مختلف و متعدد فیس بوک، رای‌دادن دسته‌جمعی در نظرسنجی‌های عوامگرا، رای دادن در انتخابات غیر سالم، استفاده از تصاویر مشخص با محتوای حمایت از گروه یا جنبشی خاص به عنوان نمایه شخصی در شبکه‌های اجتماعی، حمله مجازی به صفحات گوگلی و فیس بوکی مختلف با مشغول‌کردن آنها، پوشیدن دستبند و کمربند با پیام سیاسی، مثبت و منفی دادن به صفحات یا ویدئوهای اینترنتی.

منابع[ویرایش]

  1. «اسلکتیویست‌ها: آن‌ها که می‌خواهند با «کلیک» جهان را تغییر دهند». دویچه وله فارسی. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۲-۲۵. 
  2. «انسان‌شناسی، علمی‌ترین رشته علوم انسانی و انسانی‌ترین رشته در علوم است.». انسان‌شناسی و فرهنگ. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۹-۲۳. 
  3. PARHA-NP.V.5.1.1. «روزنامه شرق». روزنامه شرق. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۹-۲۳.