مایع مفصلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Joint.svg

مایع سینوویال (به انگلیسی: Synovial fluid ) مایعی است شفاف، به رنگ زرد کم رنگ که توسط سلول‌های غشاء سینوویال در مفاصل سینوویال ترشح می‌گردد. این مایع که تجزیه شده پلاسما است، دارای خاصیت چسبندگی بوده و حاوی پروتئین و اسید هیالورونیک است.

خاصیت چسبندگی [۱] (ویسکوزیته) مایع سینوویال بیشتر به علت اسید هیالورونیک است. هرچه حرکت استخوان‌های مفصل کندتر باشد، چسبندگی مایع افزایش می‌یابد و درنتیجه مقاومت بیشتری را نسبت به حرکت از خود نشان می‌دهد و با افزایش سرعت حرکت، چسبندگی و مقاومت مایع سینوویال کاهش می‌یابد.

ترشح مایع مفصلی[ویرایش]

پرده داخلی مفصل‌های سینوویال مسؤل ترشح مایع مفصلی است. این مایع که دارای اسید هیالورونیک است بطور مرتب از پلاسمای خون محیطی توسط سلول‌های شبیه فیبروبلاست لایه سینوویال، بداخل مفصل ترشح و توسط همین پرده مفصلی بازجذب می‌شود. این مایع بصورت لایه‌ای چند میکرونی روی غضروف مفصل را می پوشاند و در بین خلل وفرج سطح غضروف پخش می‌گردد.

ترکیب مایع مفصلی[ویرایش]

مایع مفصلی از سلول‌های نوع B غشاء سینوویوم ترشح می‌شود و دارای اسید هیالورونیک، لوبریسین، پروتئاز و کلاژناز است. این مایع خاصیت سیال غیر نیوتنی دارد

نقش مایع مفصلی[ویرایش]

مهمترین وظایف مایع سینوویال عبارتنداز:

  • تغذیه غضروف مفصلی
  • لغزندگی سطح مفصل و درنتیجه کاهش اصطکاک میان آنها
  • نقش کمک فنر[۲]
  • چسبندگی مایع سینوویال باعث مقاومت در برابر نیروی برشی [۳] می‌گردد.

تغییرات در بیماری ها[ویرایش]

در بیماری‌های التهابی مفصل که بنام آرتریت خوانده می‌شوند ترشح مایع مفصلی افزایش یافته و در مفصل جمع می‌شود همچنین در ضربدیرگی‌ها و آرتروز مقدار مایع افزایش می‌یابد.

پانویس[ویرایش]

  1. Viscosity
  2. shock absorption
  3. Shearing force

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]