مائونا کیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مونا کیا
Mauna Loa Mauna Kea.jpg
مرتفع‌ترین نقطه
ارتفاع۴۲۰۸
ارتفاع نسبی۴٬۲۰۷٫۳ متر (۱۳٬۸۰۳ فوت)
مختصات۱۹°۴۹′۱۴″شمالی ۱۵۵°۲۸′۰۵″غربی / ۱۹٫۸۲۰۶۶۴۰۷۵°شمالی ۱۵۵٫۴۶۸۰۶۶۳۹۷°غربی / 19.820664075; -155.468066397مختصات: ۱۹°۴۹′۱۴″شمالی ۱۵۵°۲۸′۰۵″غربی / ۱۹٫۸۲۰۶۶۴۰۷۵°شمالی ۱۵۵٫۴۶۸۰۶۶۳۹۷°غربی / 19.820664075; -155.468066397
جغرافیا
مونا کیا در هاوایی قرار گرفته‌است
مونا کیا
مونا کیا
مونا کیا در میان جزایر هاوایی
مکانجزایر هاوایی
زمین‌شناسی
گونهآتشفشان سپری، تفتگاه
آخرین فوران۴۶۰۰ سال پیش
بالا رفتن
نخستین صعودگودریچ ۱۸۲۳
مسیر عادیپیاده‌گردی

مونا کیا (به انگلیسی: Mauna Kea) و بزبان محلی بمعنی کوه سفید، آتشفشانی است خاموش در جزایر هاوایی که ارتفاع آن از سطح دریا ۴۲۰۷ متر و از کف اقیانوس ۱۰۱۰۰ متر است. از آخرین فوران آتشفشانی آن، ۴۶۰۰ سال می‌گذرد و سازمان زمین‌شناسی آمریکا در سال ۲۰۱۲ آن را در درجه «نُرمال» قرار داده است. از نظر شرایط محیط زیست دارای دو گونه آب و هوای کوهستانی در قله و جنگلی در دامنه می‌باشد.

با توجه به شرایط آب و هوایی ثابت و ارتفاع قله، محل مناسبی برای ستاره شناسان و اهل نجوم شناخته شده‌است و از سال ۱۹۶۴ که جاده مناسبی برای قله ساخته شده تلسکوپهای متعددی برای رصد ستارگان احداث شده‌است. رصدخانه مونوکی یکی از مراکز علمی دانشگاه هاوایی است و دارای تلسکوپ‌های قوی برای مطالعات رصدخانه‌ای است.

زمین‌شناسی[ویرایش]

مونا کیا یکی از پنج تفتگاه سازنده جزایر هاوایی است و قدمت آن به یک میلیون سال می رسد مرحله سپری (Shield stage) را ۲۵۰۰۰۰ سال پیش پشت سر گذاشته و اکنون خاموش است. دهانه مشخصی ندارد و از خاکستر آتشفشانی پر شده‌است. ارتفاع آن ۴۲۰۷ متر و از مونا لوا بزرگتر است و بلندترین نقطه ایالت هاوایی است.

غروب آفتاب در رصدخانه موناکیا از چپ به راست: تلسکوپ سوبارو، دو تلسکوپ کک و تلسکوپ ناسا

منابع[ویرایش]