لحظه حقیقت (مسابقه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لحظهٔ حقیقت
گونه مسابقهٔ تلویزیونی
سازنده هاوارد شولتز
مجری مارک ال. ولبرگ
موسیقی متن ویلیام کوین اندرسون
کشور سازنده آمریکا
تولید
مدت ۶۰ دقیقه
انتشار
شبکه اصلی شبکهٔ فاکس
انتشار اولیه ۲۳ژانویه ۲۰۰۸ – ۸ اوت ۲۰۰۹
وبگاه web.archive.org/web/20080708170840/http://www.fox.com/momentoftruth/

لحظهٔ حقیقت (به انگلیسی: The Moment of Truth) مسابقهٔ تلویزیونی آمریکایی می‌باشد که بر اساس فرمت کلمبیایی Nada más que la verdad (چیزی نیست جز حقیقت) ساخته شده‌است. روند مسابقه این است که ۲۱ سؤال شخصی و خجالت‌آور از شرکت‌کننده پرسیده می‌شود و اگر شرکت‌کننده دروغ بگوید، مسابقه را می‌بازد. مجری این مسابقه مارک ال.. ولبرگ می‌باشد. این برنامه از شبکه فاکس پخش می‌شود.پخش این مسابقه از ۲۳ ژانویه ۲۰۰۸ شروع شد و در ۸ اوت ۲۰۰۹ پایان یافت.[۱]

نحوه مسابقه[ویرایش]

قبل از ضبط برنامه با کمک دستگاه دروغ‌سنج از شرکت‌کننده ۵۰ سؤال پرسیده می‌شود. شرکت‌کننده به آن‌ها پاسخ می‌دهد و بدون این که نتیجه را بداند به استودیوی مسابقه می‌رود. از این ۵۰ سؤال نهایتاً ۲۱تای در موقع ضبط مسابقه پرسیده می‌شود. اگر شرکت‌کننده با توجه به نتایجی که دروغ‌سنج به آن‌ها داده، پاسخ صادقانه بدهد، به مرحلهٔ بعدی می‌رود. اگر دروغ بگوید (با توجه به نتایج دروغ‌سنج) می‌بازد و هیچ جایزه‌ای نصیبش نمی‌شود.
سوالات این مسابقه بسیار شخصی هستند و جواب دادنشان گاهی اوقات خیلی سخت است. گاهی نیز با حضور برخی مهمانان، شرکت‌کننده شگفت زده می‌شود. مثلاً دوست، همکار یا پدر و مادری که چندین سال است آن‌ها را ندیده‌اند. دوستان، همکاران و والدینشان که در استودیو حضور دارند، اگر نخواهند پاسخ سوالی را بشنوند، می‌توانند کلیدی را فشار دهند که با این کار سؤال عوض می‌شود. البته آن‌ها یک‌بار بیشتر نمی‌توانند از این کلید استفاده کنند.
شرکت‌کنندگان قبل از مسابقه، شرایط‌نامه‌ای را امضا می‌کنند که همهٔ نتایجی را که دروغ سنج ارائه می‌دهد را قبول دارند.
در جدول زیر، تعداد مرحله و تعداد سوالاتی را که در هر مرحله پرسیده می‌شود را مشاهده می‌کنید:

مرحله تعداد سوالات مبلغ جایزه
۱ ۶ ۱۰،۰۰۰ دلار
۲ ۵ ۲۵،۰۰۰ دلار
۳ ۴ ۱۰۰،۰۰۰ دلار
۴ ۳ ۲۰۰،۰۰۰ دلار
۵ ۲ ۳۵۰،۰۰۰ دلار
۶ ۱ ۵۰۰،۰۰۰ دلار

اپیزودها[ویرایش]

اولین قسمت از این مسابقه بیشترین بیننده را بعد از برنامه امریکن آیدل (به انگلیسی: American Idol) داشت. این قسمت بیش از ۲۳ میلیون بیننده داشت که خود یک رکورد محسوب می‌شود.
بیشترین پولی که شرکت کنندگان می‌توانند برنده شوند، ۵۰۰ هزار دلار است و ملانی ویلیامز اولین شخصی بود که در فصل دوم قسمت نهم این مسابقه ۵۰۰ هزار دلار را به خانه برد.

منابع[ویرایش]