قرارداد ما به التفاوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

قرارداد ما به التفاوت (به انگلیسی: Contract For Difference) (اختصاری CFD) به معنای قرارداد یا تفاهم‌نامه‌ای است که طرفین به موجب آن حق دریافت یا پرداخت مابه التفاوت بین قیمت ابتدایی و پایانی یک معامله یا خرید و فروش یک کالای خاص را به یکدیگر واگذار می‌نمایند.

می‌توان گفت که CFD در واقع خرید سهام و کالا با استفاده از اعتبار است.

تاریخچه[ویرایش]

CFD در اصل در اوایل دهه ۱۹۹۰ در لندن به عنوان یک نمونه مبادله سهام که روی وجه تضمین اولیه داد و ستد می‌شد توسعه یافت. ابتکار CFD عموما به برایان کیلن و جان وود نسبت داده می‌شود.

طریقه داد و ستد[ویرایش]

CFDها روی حاشیه اعتباری داد و ستد می‌شود. بدین معنا که شما یک بخش کوچکی از ارزش اولیه سهام را (بین ۱۰٪ و ۳۰٪ بستگی به ارائه دهنده CFD)برای افتتاح معامله در عوض پرداخت ارزش کامل سهام اولیه می‌پردازید.

مثال ۱: وجه تضمین اولیه
فرض کنید سهام شرکت آلفا، در قیمت ۲ دلار مظنه داده شده است و آقای الف در عوض قصد دارد تا ۲۰۰۰ سهم شرکت آلفا را به عنوان CFD در قیمت پیشنهادی ۲ دلار بخرد. با فرض اینکه ارائه دهنده حاشیه CFD را در ۱۰٪ تنظیم کند. وجه تضمین اولیه سرمایه‌گذاری آقای الف $۴۰۰ = ۱۰٪ × $۲٫۰۰ × ۲۰۰۰ خواهد بود.

آقای الف می‌تواند آن معامله را با ۴۰۰ دلار در مقابل پرداخت ۴۰۰۰ دلاری برای سهام اصلی افتتاح کند.

چگونه اهرم سودها و زیان‌ها را بیشتر می‌کند.[ویرایش]

تاثیر اهرمی بدین معناست که اگر بازارها به نفع یا ضرر معامله آقای الف حرکت کنند. سود یا ضرر مربوطه آقای الف بیشتر خواهد شد. اینجا برخی مثال‌های چگونگی اثر شدید اهرمی سود و زیان الف را نشان می‌دهد.

مثال ۲: مثال سود
فرض کنید یک روز بعد، سهام شرکت آلفا افزایش یافته و به قیمت ۲٫۰۵ دلار رسیده است. آقای الف تصمیم به فروش CFD در قیمت ۲٫۰۵ دلار گرفته است. او یک سود ۱۰۰دلاری [ ۲۰۰۰×($۲٫۰۰ - $۲٫۰۵)] را کسب می‌کند.
بازگشت سرمایه از CFD معادل ۲۵٪ ( ۴۰۰ ÷۱۰۰) است. این موضوع بازگشت سرمایه را در حدود ۲٫۵٪ (۴۰۰۰ ÷۱۰۰) مقایسه می‌کند اگر او مستقیما در سهام اصلی سرمایه‌گذاری می‌کرد. آقای الف از ارائه کننده CFD معادل ۱۰۰ دلار به کسر هرگونه هزینه‌های تراکنش و مالی و حق کمیسیون از او دریافت می‌کند.

مثال ۳: مثال زیان
در مقابل، اگر بازار به ضرر معامله آقای الف حرکت کند و سهام شرکت آلفا به ۱٫۹۵ دلار برسد. آقای الف ممکن است انتخاب کند تا سهامش را در ۱٫۹۵ دلار برای جلوگیری از تحمل زیان بیشتر بفروشد. آقای الف یک زیان ۱۰۰ [۲۰۰۰ × (۲٫۰۰$ - ۱٫۹۵$ )] دلاری را از معامله CFD تحمل می‌کند .
در این مثال، بازگشت سرمایه برای سرمایه‌گذاری در CFD منفی ۲۵٪ (۴۰۰ ÷ ۱۰۰-) خواهد بود، برای مقایسه با بازگشت سرمایه منفی ۲٫۵٪ (۴٬۰۰۰ ÷ ۱۰۰-) اگر او مستقیما در سهام اصلی سرمایه‌گذاری می‌کرد. اگرچه، این معامله برای آقای الف بیشتر از ۱۰۰ دلار به ارائه دهنده CFD از آب در می‌آید، یکبار دیگر هزینه‌های تراکنش و مالی و حق کمیسیون فاکتور می‌شوند.[۱]

تصور کنید که یک خریدار و یک فروشنده CFD وجود دارد، اگر بهای سهام افزایش یابد، خریدار می‌برد. اگر بهای سهام کاهش یابد، فروشنده برنده می‌شود. برای هر شخصی که برنده می‌شود، یک نفر در طرف دیگر قرارداد هست که همان ممبلغ را می‌بازد. در این قرارداد شما بایستی همچنین هزینه‌ها را پرداخت کنید.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تارنمای مانی سنس». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴.
  2. «تارنمای مانی اسمارت». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴.