قاپوی قطب شمال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قاپوی قطب شمال
Parasitic Jaeger.jpg
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: سلیم‌سانان
تیره: قاپویان
سرده: قاپوها
گونه: S. parasiticus
نام علمی
Stercorarius parasiticus
Stercorarius parasiticus

قاپوی قطب شمال (نام علمی: Stercorarius parasiticus) نام یک گونه از تیره قاپویان است. به آن‌ها کاکایی اقیانوسی قطبی و اسکوای قطبی هم گفته می‌شود.

این پرنده دریازی بوده، اما گاهی نیز در نزدیکی ساحل دیده می‌شود. در ایران، زمستان‌ها در سواحل جنوبی و گاهی نیز به صورت مهاجر عبوری در دریای خزر دیده می‌شود.

ویژگی‌ها

این پرنده، ۴۶ سانتی‌متر طول دارد. پرهای میانی دُم پرنده بالغ، تابستان‌ها بلندتر (۶ تا ۱۱ سانتی‌متر) می‌شود، که اندکی کوچک‌تر از قاپوی دم‌پیچ است (در قاپوی دم‌پیچ، پرهای مرکزی دم پیچ خورده و تابدار است). همچنین منقارش از منقار دُم‌پیچ باریکتر است. شکل کمرنگ، با سر تقریباً سیاه و گونه‌ها و پس گردن سفید مایل به زرد شناخته می‌شود. روتنه قهوه‌ای پررنگ، زیرتنه سفید و یک نوار تیره در سینه دیده می‌شود. شکل‌های حد واسط فراوانی دارد که معمولاً در آنها سطح شکمی قهوه‌ای کمرنگ و دو طرف سر با رنگ‌های گوناگون، اما عموماً نخودی مایل به سفید است. شکل تیره آن، قهوه‌ای مایل به سیاه یکدست دیده می‌شود. پروازش در حالت عادی، آرام و مانند شاهین، مستقیم و سریع است و با هجوم ناگهانی به پرندگان دیگر، به‌ویژه کاکایی معمولی و نوک سبز، به تعقیب آنها می‌پردازد تا طعمه خود را رها کنند.

منابع

پیوند به بیرون