فهرست پستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

یک لیست پستی یا فهرست پستی (به انگلیسی: Mailing list) مجموعه‌ای از اسامی و آدرس‌ها است که توسط اشخاص یا سازمان‌ها برای فرستاندن یک مطالب به چندین گیرنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصطلاح گاهی اوقات برای شامل شدن افرادی که در یک لیست پستی عضویت دارند (مشترک لیست شده‌اند) تعمیم می‌یابد، بنابراین دسته‌ای از افراد که در لیست عضو شده‌اند «لیست پستی» یا به سادگی «لیست» نامیده می‌شوند. حداقل دو نوع لیست پستی را می‌توان تعریف کرد. در یک لیست اطلاعیه‌ای، افرادی که عضو لیست هستند قادر نیستند چیزی را برای لیست ارسال کنند و فقط قادر به دریافت کردن مطالب هستند. از این نوع لیست بیشتر برای دریافت کردن خبرنامه‌ها، نشریات، اخبار، تبلیغات و ... استفاده می‌شود. این کار معمولاً با استفاده از یک سیستم پستی انجام می‌شود، اما با رشد ایمیل، لیست‌های پستی الکترونیکی در حال محبوب شدن هستند.

در نوع دوم، اعضای لیست می‌توانند مطالبی را برای لیست ارسال کنند که در صورت انجام این کار، مطلب مورد نظر برای تمامی دیگر اعضای لیست (غیر از خود فرستنده اصلی) ارسال می‌شود. از آنجا که این نوع لیست امکان بحث و تبادل نظر بین اعضا را فراهم می‌کند، این نوع لیست، لیست گفتگویی هم نامیده می‌شود.

لیست‌شویی[ویرایش]

لیست‌شویی (به انگلیسی: listwashing) فرایندی است که طی آن آدرس ایمیل برخی از افراد از لیست حذف می‌شود. در اینگونه لیست‌ها عموماً آدرس‌های ایمیل یا شماره‌تلفن‌هایی وجود دارد که متعلق به اشخاصی هستند که به طور داوطلبانه در لیست مشترک (عضو) نشده‌اند. یک آدرس پس از دریافت یک شکایت از طرف صاحب آن، از لیست حذف می‌شود. در طی این پروسه، تنها شاکیان از لیست حذف می‌شوند. اعتقاد رایج بر این است که تنها کسر کوچکی از افرادی که از دریافت ایمیل‌های ناخواسته ناراحت هستند، یک شکایت مناسب برای لیست ارسال می‌کنند. به خاطر اینکه اکثر افرادی که به طور ناخواسته عضو لیست شده‌ند، در لیست باقی می‌مانند و شاکیان هم دیگر شکایت نمی‌کنند (چون از لیست حذف شده‌اند)، اسپمرها این امکان را می‌یابند تا لیستی «فاقد شاکی» از ایمیل‌هایی داشته باشند که می‌توان برای آنها اسپم فرستاد. فراهم‌کنندگان سرویس اینترنت که شکایات را برای هرزه‌نگاران ارسال می‌کنند، اغلب به عنوان همکار اسپمرها در لیست‌شویی نگریسته می‌شوند.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Mailing list»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۹ آذر ۱۳۹۲).