فهرست لینگوییست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فهرست لینگوییست یا فهرست لینگویست (به انگلیسی: The LINGUIST List) یک منبع مهم آنلاین در رشتهٔ دانشگاهی زبان‌شناسی است. این فهرست در اوایل سال ۱۹۹۰ توسط آنتونی اریستر در دانشگاه استرالیای غربی تأسیس شد،[۱] و در آمریکا توسط بنیاد ملی علوم به‌عنوان مرجع مورد استفاده قرار می‌گیرد.[۲] قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی آن مِیلینگ لیست الکترونیکی مدیریت‌شده، دارای هزاران مشترک در سراسر جهان است که بررسی‌ها و نتایجشان، مباحثات، فهرست ژورنال‌ها، چکیدهٔ پایان‌نامه‌ها، فراخوان مقالات، اعلان کتاب و همایش‌ها، نرم‌افزارها و دیگر اطلاعات مفید زبان‌شناختی در آن قرار می‌گیرند.

تاریخچه

این منبع از ۱۹۹۱ توسط آنتونی اریستر و هلن اریستر-درای اجرا می‌شده‌است. در ۱۹۹۱ از استرالیا به دانشگاه تگزاس ای اند ام منتقل شد و دانشگاه میشیگان شرقی آن را به‌عنوان پایگاه اصلی ویراستاری قرار داد. در ۱۹۹۴، بیش از ۵۰۰۰ مشترک داشت.[۳] این فهرست از طریق بنیاد ملی علوم آمریکا و کمک‌های ناشران، نهاد و مشترکانش تأمین بودجه می‌شود. در سال‌های اخیر، به‌عنوان پایگاهی برای پژوهش در زیرساخت‌های زبان‌شناسی در اینترنت بدل شده و بودجه‌های متعددی بدین منظور از بنیاد ملی علوم دریافت کرده‌است.[۴]

منابع

  1. About Us. The Linguist List
  2. Documenting Endangered Languages (DEL) An Interagency Partnership
  3. "5.1005 LINGUIST subscription by country". Linguist List. 19 September 1994. Archived from the original on 29 October 2007. Retrieved 9 September 2014.
  4. Supported Projects. The Linguist List

پیوند به بیرون