فرمول ساختاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرمول ساختاری اسکلتی ویتامین ب۱۲

فرمول ساختاری(به انگلیسی: Structural formula) نوعی نمایش گرافیکی از فرمول شیمیایی است که علاوه بر نوع و تعداد اتم‌ها در یک ترکیب شیمیایی، چگونگی اتصال و تعداد پیوند های شیمیایی بین اتم‌ها را نیز نشان می‌دهد. این نوع فرمول‌نویسی برای نشان دادن ترکیبات آلی و به خصوص تفاوت ایزومرها از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا ایزومرها دارای فرمول شیمایی یکسان ولی ترتیب قرار گیری یا تعداد پیوندهای متفاوت هستند.[۱][۲]

ساختار لوویس

مقایسه ساختار لوویس مولکول هیدروژن با شکل واقعی مولکول

ساختار لوویس (به انگلیسی: Lewis structure) یا ساختار الکترون نقطه ساختاری برای نمایش مولکول یا یون در شیمی است که در آن عنصر را با نماد شیمیایی، الکترون های ظرفیتی ناپیوندی را با نقطه و پیوندها را با خط نمایش می‌دهند. در این ساختار بار قراردادی نیز نمایش داده می‌شود.

ساختار لوویس مولکول آب

فرمول اسکلتی

فرمول اسکلتی یک داروی ضد افسردگی که در آن خطوط نشان دهنده پیوند های شیمیایی ،محل های شکست خطوط اتم های کربن است.

فرمول اسکلتی(به انگلیسی: Skeletal formula) روشی برای فرمول‌نویسی ترکیبات آلی است و در در آن از خطوط به عنوان پیوند های شیمیایی و حروف به عنوان نماد شیمیایی عناصر استفاده می‌شود.ویژگی مهم این نوع فرمول‌نویسی ،نمایش ندادن اتم‌های کربن و هیدروژن است چرا که این دو اتم در اکثر ترکیبات آلی وجود دارند. محل شکست خطوط در این روش محل اتم‌های کربن و انتهای پاره خط‌ها محل اتم‌های هیدروژن است.این ویژگی موجب می‌شود رسم این نوع ساختارهای شیمیایی سریع تر انجام شود که در مولکول‌های آلی بزرگ کارایی زیادی دارد.

منابع

  1. مورتیمر، چارلز (۱۳۸۳). شیمی عمومی 1. اول. تهران: نشر علوم دانشگاهی. ص. ۳۷. شابک ۹۶۴۶۱۸۶۳۳۵.
  2. Concise Encyclopedia of Chemistry. New York: McGraw-Hill. 2004. p. 542. ISBN 0-07-143953-6.