فراوانی وزنی تی‌اف-آی‌دی‌اف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فراوانی وزنی تی‌اف-آی‌دی‌اف (به انگلیسی: tf–idf weight) مخفف فراوانی - عکس فراوانی سند است. در این شیوه به لغات یک وزن بر اساس فراوانی آن در سند داده می شود. در واقع این سیستم وزن دهی نشان می دهد چقدر یک کلمه برای یک سند (مدرک) مهم است. این مسئله کاربردهای بسیاری در بازیابی اطلاعات دارد. وزن کلمه با افزایش تعداد تکرار آن در متن افزایش می یابد، اما توسط تعداد کلمات در متن کنترل می شود، چرا که می دانیم در صورت زیاد بودن طول متن، بعضی از کلمات به طول طبیعی بیشتر از دیگران تکرار خواهند شد، اگرچه چندان اهمیتی در معنی نداشته باشند.

اگر فرض کنیم تعداد دفعاتی که کلمه T در متن D اتفاق افتاده با Tf (t.d) نشان داده شود و در ساده‌ترین حالت تعداد تکرار اولیه t با f(t,d) نشان داده شود پس tf(t,d)= f(t,d) .موارد دیگر در زیر آمده

  • بولین Boolean فراوانی: 1 tf(t,d)=اگر کلمه t در متن اتفاق افتاده باشد در غیر اینصورت 0
  • امتیاز دهی فراوانی لگاریتمی:log (f(t,d)+1) tf(t,d)=
  • فراوانی تکمیل شده، augmented frequency برای جلوگیری از بایاس به سمت متون بزرگتر (یعنی بدلیل حجم بالاتر متن نسبت به دیگری ممکنه کلمه مورد نظر بیشتر تکرار شده باشد ولی این بدلیل فراوانی بیشتر کلمه در متن بزرگتر نیست). به عنوان مثال فراوانی اولیه کلمه t تقسیم بر تعداد فراوانی اولیه هر کلمه‌ای که در متن بیشترین فراوانی را دارد.این مورد بیشتر در موتور جستجو برای بازیابی مستندات با کلمات مورد جستجو استفاده دارد.

tf(f,d)=0.5+(0.5*f(t,d))/max⁡{f(w,d):w∈d}

Idf: معیاری است برای میزان کلماتی که در کلیه متون بسیار متداول هستند و معمولاً تکرار می‌شوند. طریقه بدست آورن این معیار بدین صورت است که از لگاریتم، تقسیم تعداد کل متون بر تعداد متون شامل کلمه متداول بدست می‌اید. برای مثال: فرض کنیم در کل پایگاه داده ما 1000 تا متن وجود داشته باشد. اگر در هر 1000 تای ان یک کلمه خاص (مثلاً است) وجود داشته باشد حاصل لگاریتم 1000 تقسیم بر 1000 می‌شود صفر. یعنی حتماً این کلمه جز کلمات متداول بوده و باید ضریب صفر بگیرد ولی اگر تکرار در 500 متن اتفاق افتاده باشد می شود لگاریتم 2 که حاصل 1 است ضریب 1 می گیرد. هر چفدر متونی که کلمه در ان تکرار شده باشد بیشتر باشد وزن idf کوچکتر می‌شود. و چون مکن است اصلاً تکرار نشده باشد و مخرج صفر شود در مخرج +1 اضافه می‌شود. idf (t,D)=log⁡〖(D/(1+{dϵD:tϵd} ))〗 با این توضیحات میزان tfidf به صورت زیر محاسبه می‌شود: tfidf(t,d,D)=tf(t,d)*idf(t,D)

منابع[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/wiki/Tf–idf