صحیفه فاطمیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صحیفه فاطمیه
نویسنده(ها)احمدرضا اخوت و شهربانو کندی
عنوان اصلیصحیفه فاطمیه(ادعیه حضرت صدیقه طاهره)
طراح جلدعلیرضا بخشی
زبانفارسی- عربی
موضوع(ها)ادعیه
ناشرانتشارات قرآن و اهل بیت نبوت
تاریخ نشر
۱۳۹۳
شمار صفحات۲۵۵ صفحه
شابکشابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۷۲۱۸-۴۰-۲

صحیفه فاطمیه (ادعیه حضرت صدیقه طاهره) نام کتابی است که به همت احمدرضا اخوت و شهربانو کندی گرداوری شده است و در سال ۱۳۹۳ به چاپ رسیده‌ است. هرگاه صحبت از دعا به میان می آید بیشتر به موضوع اظهار حاجت یا حوائجی خاص به درگاه خداوند به منظور برآورده شدن آن‌ها توجه می‌شود و گویی همین بُعد از دعا برای دعا کننده کفایت می کند. اما با نگاهی به متن دعاهای موجود از ائمه اطهار، آنچه به روشنی به آن توجه شده، قرب به پروردگار متعال و دریافت ارزاق معنوی است.

از سویی دغدغه‌های اجتماعی و رسیدگی به مشکلات دیگران نیز از دیگر نکات مهمی است که درباره دعا در اقوال ائمه به آن توجه شده است. در این راستا ادعیه و نمازهای حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان منبعی غنی می‌تواند مورد رجوع قرار گیرد. ادبیات ویژه، کم حجم بودن در عین جامعیت و گره گشا بودن از ویژگی‌های ممتاز ادعیه این وجود نورانی است. لذا بانوان برای تأمین توجه خود به خداوند در لابه لای مشغله هایشان و مردان برای تقویت توان اجتماعیشان نیازمند چنین فرهنگ غنی ای هستند و این انگیزه اصلی در جمع آوری ادعیه و نمازهای حضرت در این مجموعه بوده است.

این اثر در شش بخش تنظیم شده است. در بخش اول، ادعیه ایام هفته و ماه آورده شده است. در بخش دوم، تعقیبات نمازهای یومیه ذکر شده است. ادعیه در حوائج و ادعیه‌های عمومی در بخش‌های سوم و چهارم آورده شده‌اند. نمازهای حضرت صدیقه طاهره (س) در بخش پنجم بیان شده‌اند. در بخش ششم نیز حدیث شریف کساء آورده شده است. در انتهای کتاب نیز، خطبه فدکیه به عنوان ضمیمه آمده است. متن عربی دعاها و ادعیه در یک صفحه و ترجمه فارسی آن‌ها در صفحه مقابل چاپ شده و منابع هر قسمت نیز در کنار متن عربی بیان شده است. این کتاب دو رنگ است و در طراحی آن از دو رنگ استفاده شده است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «دعایی که حضرت زهرا (س) به سلمان آموخت». تابناک. دریافت‌شده در ۱۳ اوت ۲۰۱۲.

منابع[ویرایش]