شورش شیز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شورش شیز
Contemporary depiction of Daniel Shays (left) and Job Shattuck, two of the main protest leaders
تاریخ۳۱ اوت ۱۷۸۶ – ژوئن ۱۷۸۷
موقعیت
علت(ها)Economic policy
Aggressive tax and debt collection
Political corruption and cronyism
اهدافReform of state government, later its overthrow
روش‌هااقدام عملی to close courts; then military organization in attempt to capture the U.S. arsenal at the Springfield Armory
منجرشد بهRebellion crushed, and problems of Federal authority linked to the Articles of Confederation spur U.S. Constitutional Convention
طرف‌های مدنی درگیر
Anti-government protesters
ماساچوست State and privately funded militia
شخصیت‌های پیشرو
Daniel Shays
Luke Day
Eli Parsons
Job Shattuck
James Bowdoin
Benjamin Lincoln
William Shepard
تعداد
4,000+ (largest force ۱٬۵۰۰)
4,000+ (largest force ۳٬۰۰۰)
تلفات و کشته‌ها
4 killed
dozens wounded
many arrested
2 hanged afterward
1 killed
dozens wounded

شورش شیز (به انگلیسی: Shays' Rebellion) شورشی در غرب ماساچوست بود که در سال‌های ۱۷۸۶ تا ۱۷۸۷ توسط، کاپیتان سابق ارتش، دانیل شیز رهبری شد.

ماجرا[ویرایش]

انقلاب در ۲۹ اوت ۱۷۸۶ آغاز شد. در پائیز ۱۷۸۶، گروهی از کشاورزان ماساچوست به رهبری دانیال شیز مانع از صدور رای داوری بیشتر دادگاه‌های محلی جهت طلب قرض شدند تا آن را تا انتخابات ایالتی بعدی متوقف سازند.

در ژانویه ۱۷۸۷، یک توده ۱۲۰۰ نفری از مزرعه داران بسوی زرادخانه فدرال در اسپرینگ فیلد حرکت نمودند. شورشیان که اساساً با چماق و چنگک مسلح بودند توسط گروهی کوچک از نیروهای انتظامی ایالتی به عقب رانده شدند. در نهایت ژنرال بنجامین لینکلن با نیروهای کمکی از بوستون مابقی شورشیان را که رهبرشان به ورمانت فرار کرده بود را شکست داد.

فرجام[ویرایش]

دولت آمریکا، ۱۴ شورشی را دستگیر و آن‌ها را محکوم به مرگ نمود ولی نهایتاً برخی از آن‌ها بخشوده و عده‌ای را پس از صرف مدت کوتاهی در زندان آزاد نمود. اما دو نفر اعدام شدند. پس از شکست شورش، هیئت قانونگذاری منتخب تازه‌ای تشکیل شد که اکثریت آن‌ها با شورشیان همدردی کردند و به برخی از خواسته‌های آن‌ها برای کاهش و فراغت از قرض، پاسخ دادند.