سینگونیوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سینگونیوم
Syngonium podophyllum DPR.png
سینگونیوم، Syngonium
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
راسته: قاشق‌واش‌سانان
تیره: گل‌شیپوریان
زیرتیره: Aroideae
سرده: Syngonium

سینگونیوم (نام علمی: Syngonium) نام یک سرده از تیره گل‌شیپوریان است.

شکل برگها[ویرایش]

برگها نیزه‌ای‌شکلند. در ناحیه دمبرگ در برگها بریدگی ایجاد گشته و به گوشواره شباهت پیدا می‌کنند. در بعضی از گونه‌ها رگبرگها نمایان هستند.

فرم ساقه[ویرایش]

سینگونیوم گیاهی است بالارونده. ساقه‌هایش رشد زیادی می‌کنند و از در و دیوار بالا می‌روند.

با حذف قسمتهای بالایی ساقه‌ها می‌توان گیاه را طوری تربیت کرد که رشد جانبی بیشتری داشته باشد.

لازم است برای سینگونیومهایی که به صورت بالارونده تربیت می‌شوند، قیّم تهیه کنید. چون ساقه‌ها نرم هستند، باید به قیم بسته شوند، تا دچار شکستگی نگردند.

اگر ساقه سینگونیوم با محل مرطوب تماس پیدا کند، ایجاد ریشه‌های نابجا می‌کند. شما می‌توانید یک چوب بلند را تهیه کرده و اطرافش را با خزه پوشش داده و از آن به عنوان قیم استفاده کنید. در صورتی که خزه‌ها را خیس کنید، ریشه‌های نابجا ظاهر گشته و به داخل خزه‌ها نفوذ می‌کنند. (شکل یک) با ظاهر شدن ریشه‌ها نابجا می‌توانیم مواد غذایی را نیز در آب حل کرده و به این ترتیب آب و کود را در

اختیارش قرار دهیم. در فصول گرم (بهار و تابستان) هر بیست روز یک بار به کود تقویتی احتیاج دارد.

انعطاف‌پذیری ساقه‌های سینگونیوم به ما اجازه می‌دهد تا هر طور که بخواهیم آن را تربیت نموده و به آن شکل بدهیم. ضمناً افزایش ریشه‌های نابجا موجب استحکام بیشتر گیاه می‌گردد.

Arrowhead plant 047.jpg

آبیاری[ویرایش]

در فصل تابستان هر هفته سه بار و در زمستان یک بار در هفته به آن آب بدهید.

اسپری نمودن آب روی برگها، بخصوص در تابستان به رشد بهتر سینگونیوم کمک می‌کند.

نور[ویرایش]

به نور سایه روشن نیازمند است. به طور کلی نور کم برای سینگونیوم به مراتب بهتر از نور زیاد است. آفتاب تند موجب سوختگی نوک برگها و رنگ‌پریدگی می‌گردد. در فصل تابستان آن را از کنار پنجره‌های آفتابگیر دور کنید.

گرما[ویرایش]

در زمستان نباید هوا خیلی سرد شود. درجه حرارت مناسب برای سینگونیوم در زمستان ۱۵ درجه سانتی‌گراد است، اما در تابستان گرمای بیش از ۲۱ درجه سانتی‌گراد ممکن است آزاردهنده باشد. در اثر گرمای زیاد برگهایش قهوه‌ای می‌شوند. در این صورت باید برگهای قهوه‌ای را قیچی کنید. گیاه را به محل خنک ببرید و به آن آب بیشتری بدهید.

مراقبتهای لازم[ویرایش]

گاهی ساقه‌های سینگونیوم بیش از اندازه بلند شده و تعداد برگهایش کم می‌شوند. در این حالت فاصله میان برگها زیاد می‌گردد. این موضوع که موجب زشت شدن گیاه می‌شود، به دلیل تاریکی محیط است. با قرار دادنِ گلدان در محل سایه روشن این حالت را از بین ببرید.

در سینگونیومهای بزرگ برگهای پایینی زرد گشته و می‌ریزند، زیرا آنها در دوره رشد، به مواد غذایی بیشتری نیاز خواهند داشت. با استفاده از مواد غذایی کمکی آنها را تقویت کنید.

اگر ملاحظه نمودید گیاه شما به طور بی‌رویه رشد کرد و برگهایش کم شدند، نگران نشوید. ساقه‌های بلندش را قیچی کرده و از این ساقه‌ها برای ازدیاد گیاه به روش قلمه ساقه استفاده کنید. تابستان زمان مناسبی برای تکثیر سینگونیوم است. نه تنها با استفاده از ساقه‌هایش و قرار دادنِ این ساقه‌ها در آب یا ماسه، ازدیاد می‌یابد، بلکه از ریشه‌های نابجایی که روی ساقه‌هایش ظاهر می‌گردند، می‌توان آن را زیاد کرد. برای تکثیر با استفاده از ریشه‌های نابجا ساقه‌هایی که تولید ریشه‌های نابجا کرده‌اند، بریده شده و به گلدانی که با مخلوطی از ماسه، خاک و خاکبرگ پر شده، منتقل می‌کنیم.

آفات[ویرایش]

کنه‌های قرمز مهمترین آفت این گیاه هستند. کنه‌ها در قسمت پشت برگها، تارهایی بسته، و موجب زرد شدن برگها می‌شوند. برگهای آفت‌زده را با آب بشویید.

منابع[ویرایش]

http://www.hawzah.net