سینوس (کالبدشناسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سینوس (کالبدشناسی)
Nnh front.svg
Paranasal sinuses.
X-Ray Skull.jpg
Lateral projection of the paranasal sinuses
جزئیات
لاتین sinus paranasales
شناسه‌ها
فهرست گری p.۹۹۸
دورلندز
/السویر
Paranasal sinuses
واژگان آناتومی A06.1.03.001
اف‌ام‌اِی 59679 76587، 59679
واژگان کالبدشناسی

سینوس‌ها حفره‌هایی خالی هستند که درون استخوان‌های صورت قرار دارند. سطح داخلی سینوس‌ها با غشاهای مخاطی پوشیده شده‌اند و سینوس‌های پارانازال هریک توسط مجرایی به بینی راه پیدا می‌کنند. سینوس‌های پارانازال (نزدیک‌بینی) هشت عدد هستند که به‌صورت چهار عدد سمت راست و چهار عدد سمت چپ و شامل سینوس‌های پیشانی (فرونتال) و پرویزنی (اتموئید) و فکی (ماگزیلاری) و شب‌پره‌ای (اسفنوئید).

سینوس شب‌پره‌ای
Gray856.png
دیواره جانبی حفره بینی: سه کونکای بینی برداشته شده‌اند؛ (Sphenoidal sinus visible at upper right, in dark circle.)
Illu nose nasal cavities.jpg
Nose and nasal cavities. (Sphenoid sinus labeled at upper right.)
جزئیات
لاتین sinus sphenoidalis
posterior ethmoidal nerves, and orbital branches of the pterygopalatine ganglion
شناسه‌ها
فهرست گری p.۹۹۸
سرعنوان پزشکی A04.531.621.827
دورلندز
/السویر
s_12/۱۲۷۳۹۲۴۸
واژگان آناتومی A06.1.03.001
اف‌ام‌اِی 59679 76587، 59679
واژگان کالبدشناسی استخوان

آناتومی[ویرایش]

در هر طرف صورت ۴ عدد سینوس وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱- سینوس فکی (maxillary sinuses): در زیر چشم و در استخوان گونه واقع است. و بزرگترین سینوس بدن می باشد .سینوزیت فکی باعث ایجاد درد و احساس فشار در گونه‌ها می‌شود (دندان‌درد و سردرد).

۲- سینوس پیشانی (frontal sinuses): در بالای چشم و در استخوان پیشانی قرار دارد. سینوس‌های پیشانی تا سن ۵–۱۰ سالگی وجود ندارند. این سینوس‌ها از سن ۷ سالگی به بعد پدید می‌آیند. سینوزیت پیشانی باعث ایجاد درد و احساس فشار در بالای چشم‌ها می‌شود (سردرد).

۳-سینوس پرویزنی (ethmoid sinuses): بین چشم و بینی و در استخوان پرویزنی واقع است. سینوس‌های فکی و پرویزنی از بدو تولد وجود داشته و تا ۱۸ سالگی به رشد خود ادامه می‌دهند. سینوزیت پرویزنی باعث ایجاد درد و احساس فشار بین بینی و چشم‌ها می‌شود (سردرد).

۴- سینوس شب‌پره‌ای (sphenoid sinuses): در پشت سینوس پرویزنی و چشم و در مرکز استخوان جمجمه، زیر غدهٔ هیپوفیز قرار دارد. سینوس‌های شب‌پره‌ای در سنین بلوغ ظاهر می‌گردند. سینوزیت شب‌پره‌ای باعث ایجاد درد و احساس فشار پشت چشم‌ها می‌شود.

سینوزیت[ویرایش]

ترشحات مخاطی بر اثر عملکرد ساختمان‌های کوچک شبیه مو به نام مژک‌ها (cilia)وارد بینی می‌شود و از این طریق تخلیه می‌شود. تمام سینوس‌ها به داخل بینی راه می‌یابند تا تبادل هوا و ترشحات مخاطی امکان‌پذیر باشد. عفونت یا آلرژی بافت‌های سینوس را ملتهب، قرمز، و متورم می‌کند. این حالت سینوزیت نامیده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]