سیستم مدیریت محتوای فرایندگرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برای دسترسی به سیستم های مدیریت فرایند کسب و کار (BPMS)، به طور معمول از وب سایت ها و پورتال های سازمانی استفاده می شود. در سال های اخیر استراتژی هایی به وجود آمده اند که امکان دسترسی به سیستم های مدیریت فرایند کسب و کار را از طریق سیستم های مدیریت محتوا (CMS) فراهم می کنند. به عبارت دیگر، سیستمی به وجود آمده است که حاصل یکپارچه سازی سیستم های مدیریت فرایند کسب و کار و سیستم های مدیریت محتوا می باشد. به سیستم حاصل، سیستم مدیریت محتوای فرایند گرا (Process-aware Content Management System) یا به اختصار PCMS گفته می شود.

PCMSهای فروشگاهی[ویرایش]

CMSهای فروشگاهی زیادی در دسترس فروشندگان اینترنتی قرار دارد. به طور معمول هر فروشگاه اینترنتی دارای یک سیستم مدیریت کسب و کار و یا سیستم های حسابداری نیز می باشد که به صورت مجزا در کنار CMS فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند. تراکنش ها و مبادلات صورت گرفته در هریک از بخش های فروشگاه اینترنتی، شامل خرید، فروش، حسابداری، انبارداری و ... باید همگام با سیستم مدیریت کسب و کار پیش برود. رشد کسب و کارهای اینترنتی و افزایش فروش آنها، ایجاد هماهنگی بین این دو سیستم را با مشکل رو به رو می سازد. به عنوان مثال، پس از اتمام یک محصول تا خرید مجدد و قرار گیری در انبار، مراحلی باید طی گردد و سیستم مدیریت کسب و کار به روز رسانی گردد. پس از آن می توان CMS فروشگاهی را به روز رسانی کرد و محصول مورد نظر را به صورت موجود نمایش داد. در طول این پروسه، مشتریان آن محصول، با پیغام عدم موجودی مواجه می شوند. بنابراین، سود حاصل از فروش محصول مورد نظر در این مدت از دست خواهد رفت.

بخش های مختلف یک PCMS فروشگاهی[ویرایش]

  • مدیریت: مشابه تمامی CMSها، یک PCMS فروشگاهی نیز، بخشی مدیریتی دارد که اجازه دسترسی به تمام بخش های سامانه را به مدیر سیستم می دهد.
  • مدیریت محتوا: یک PCMS می تواند امکانات مدیریت محتوا را در اختیار مدیران قرار دهد. با استفاده از این قابلیت، می توان دسته بندی محصولات، قیمت گذاری محصولات، چگونگی نمایش، نمایش موجودی کالاها، امکان خرید و ... را انجام داد. با استفاده از بخش مدیریت محتوا، تنظیمات موارد گفته شده به راحتی و با سرعت توسط مدیران صورت می گیرد.
  • زنجیره تامین: کلیه اطلاعات مربوط به تامین محصولات و کالاهای مورد نیاز فروشگاه، شامل فاکتورهای خرید محصولات، لیست تامین کنندگان و ... در این بخش قرار می گیرد.
  • فروش: هر زمان مشتریان فروشگاه اینترنتی اقدام به خرید نمایند، سبد خرید آنها در سایر بخش های سامانه قابل مشاهده می باشد. بنابراین تمامی بخش ها، شامل انبار، حسابداری و زنجیره تامین به صورت آنلاین همگام می شوند و نیازی به اقدامات جانبی نیست. در این صورت مغایرت بین بخش ها به حداقل می رسد.
  • حسابداری: استفاده از یک سیستم حسابداری مجزا در کنار CMS فروشگاهی، مستلزم ورود کلیه اطلاعات فاکتورهای خرید و فروش به سیستم حسابداری است. انجام این کار علاوه بر وقت گیر بودن، میزان خطا و وجود مغایرت بین دو سیستم را به همراه دارد. یکی از راه حل های این مشکل، اتصال سیستم حسابداری به فروشگاه اینترنتی است. در این صورت دیگر نیازی به ورود فاکتورها به سیستم حسابداری نخواهد بود و تمامی مراحل همگام سازی به صورت آنلاین صورت می گیرد.
  • انبارداری: مشابه سیستم حسابداری مجزا از CMS فروشگاهی، استفاده از سیستم انبارداری مجزا نیز، خطاها و مغایرت بین سیستم انبارداری و CMS فروشگاهی را افزایش خواهد داد. در صورت وجود یک سیستم انبارداری متصل به فروشگاه اینترنتی، با تغییر در موجودی انبار، همگام سازی با موجودی نمایش داده شونده برای مشتریان به سرعت و با در صد خطای پایین صورت می گیرد.