محمدکاظم سجادپور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سید محمدکاظم سجادپور)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سید محمدکاظم سجادپور
زاده ۱۳۳۴
شیراز، ایران
ملیت ایرانی
شغل سیاست‌مداردیپلمات
عنوان مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه
تحصیلات علوم سیاسی، روابط بین‌الملل
محل تحصیل دانشگاه تهران،
دانشگاه جرج واشینگتن
موقعیت‌های علمی
مؤسسه‌ها دانشکده روابط بین‌الملل
پایان‌نامه Iranian Soviet relations in a security perspective: 1979-1986 (1991)

سید محمدکاظم سجادپور (زادهٔ ۱۳۳۴ در شیراز)[۱] رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه، دیپلمات ایرانی و دانشیار دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه است.

وی مدرک کارشناسی خود را در رشته روابط بین‌الملل در سال ۱۳۵۷ و کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل را در سال ۱۳۶۰ از دانشگاه تهران و دکترای علوم سیاسی را از دانشگاه جرج واشینگتن در سال ۱۳۶۹ دریافت کرد و در سال‌های ۱۳۷۲–۱۳۷۰ دورهٔ تحقیقاتی فوق دکتری را در دانشگاه هاروارد گذراند. وی از سال ۱۳۷۲ عضویت هئیت علمی دانشکدهٔ روابط بین‌الملل بوده و همچنین در دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی تدریس کرده‌است. وی کتاب‌ها و مقالات متعدد در ایران و نشریات علمی بین‌المللی به چاپ رسانده‌است.[۲] دکتر سجادپور عضو هیئت تحریریه مجلات متعدد از جمله مجلهٔ دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و Iran Journal of International Affairs بوده و در سال‌های ۱۳۸۳–۱۳۷۸ سردبیری مجلهٔ سیاست خارجی را به عهده داشته‌است.

سجادپور از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸ عضو هیئت علمی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیورک بوده و از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۳ مسئولیت مدیرکلی دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه را به عهده داشته و از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶ نیز به عنوان سفیر دوم نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو خدمت کرده‌است.[۳]

سوابق اجرایی[ویرایش]

  • مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی
  • سفیر دوم نزد سازمان ملل متحد در ژنو

منابع[ویرایش]

  1. >http://korsinews.ir/index.aspx?siteid=9&pageid=1770 «معرفی محمدکاظم سجادپور». هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره. بازبینی‌شده در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۱. 
  2. «فهرست مقاله‌های فارسی محمدکاظم سجادپور». پایگاه مجلات تخصصی. بازبینی‌شده در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۱. 
  3. سید محمدکاظم سجادپور، محمدجواد ظریف، دیپلماسی چندجانبه، تهران: دانشکده روابط بین‌الملل ۱۳۸۷