سگ‌های انباری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سگ‌های انباری
Reservoir dogs ver1.jpg
پوستر فیلم
کارگردانکوئنتین تارانتینو
تهیه‌کنندهلارنس بندر
نویسندهکوئنتین تارانتینو
بازیگرانهاروی کایتل
تیم راث
استیو بوشمی
کریس پن
مایکل مدسن
کوئنتین تارانتینو
نینا شیماشکو
رندی بروکس
کرک بالتز
فیلم‌بردارآندره سکولا
تدوین‌گرسالی منک
توزیع‌کنندهمیرامکس
تاریخ‌های انتشار
۲۳ اکتبر ۱۹۹۲
مدت زمان
۹۹ دقیقه
کشورایالات متحده
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۱٫۲ میلیون دلار

سگ‌های انباری (به انگلیسی: Reservoir Dogs) نخستین فیلم بلند کوئنتین تارانتینو ساخته شده به سال ۱۹۹۲ است. فیلم ماجرای قبل و بعد از یک سرقت مسلحانه را روایت می‌کند.

داستان[ویرایش]

شش سارق (با نام‌های مستعار آقای سفید، آقای طلایی، آقای صورتی، آقای نارنجی، آقای آبی و آقای قهوه‌ای) از طرف گنگستری به نام 'جو کپت و پسرش ادی برای سرقت از یک فروشگاه الماس‌فروشی اجیر می‌شوند. هیچگاه صحنهٔ اصلی دزدی نشان داده نمی‌شود و بیننده فقط حوادث پیش و پس از آن را می‌بیند. از بین سارقان، آقای آبی و قهوه‌ای در حین دزدی کشته می‌شوند و آقای نارنجی نیز زخمی می‌شود. آن‌ها متوجه می‌شوند یک نفر آن‌ها را لُو داده است زیرا پلیس‌ها در آنجا کمین کرده بودند. هر کدام از اعضا در پی پیدا کردن کسی است که آن‌ها رو لو داده است.

بازیگران[ویرایش]

  • هاروی کایتل در نقش آقای سفید. لیدر گروه سگ‌های انباری. هاروی کایتل بعد از این پروژه در پروژه‌های دیگری نیز نظیر داستان عامه پسند نیز با کارگردان فیلم، کوئنتین تارانتینو همکاری کرد.
  • تیم راث در نقش آقای نارنجی. تیم راث که در این فیلم یک نقش مهم داشت در فیلم همکاری بعدی با تارانتینو نقش کوتاهی را ایفا کرد.
  • استیو بوشمی در نقش آقای صورتی.
  • مایکل مدسن در نقش آقای بلوند. یک گنگستر مبتلا به سادیسم و خشونت. شخصیت اقای بلوند در فیلم نام اصلی Vic Vega (ویک وگا) را دارد که این شخصیت برادر شخصیتی به نام وینسنت وگا در فیلم داستان عامه پسند است.
  • ادی بنکر در نقش آقای آبی.
  • کوئنتین تارانتینو در نقش آقای قهوه‌ای. خود کارگردان تارانتینو در فیلم نقش بسیار کمرنگی را ایفا می‌کند یعنی کاری که او همیشه در فیلم‌هایش می‌کند.
  • کریس پن در نقش ادی مرد خوب(Nice guy Eddy). مرد جوانی که در آخر به آقای سفید شلیک می‌کند.
  • لارنس تیرنی در نقش جو کبت. گنگستری که سگ‌ها را اجیر می‌کند، پدر ادی.
شخصیت‌های سگ‌های انباری - از چپ به راست: آقای بلوند، آقای قهوه‌ای، آقای سفید، ادی، جو، آقای نارنجی، آقای صورتی، آقای آبی

نماد فیلم[ویرایش]

بعد از این فیلم تارانتینو یک نوع امضای بصری برای همه فیلم‌هایش با عنوان A BAND APART قرار می‌دهد. لوگوی این امضا شخصیت‌های سگ‌های انباری در صحنه اول فیلم (تصویر رو به رو) است. لازم به ذکر است که این فیلم همچو امضایی ندارد.

البته در فیلم حرامزاده‌های لعنتی نیز A BAND APART امضا شده‌است اما دیگر از این لوگو استفاده نشده است.

کتاب صوتی[ویرایش]

جلد کتاب صوتی

نوشتار اصلی را بخوانید: سگ‌های انباری

در ۱۳ اکتبر ۱۹۹۲ موسیقی راک این فیلم با ۱۶ ترک (بخش موسیقی) بر روی کتاب صوتی رفت.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]