سوتچی امام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سوتچی امام
محل تولد قهرمان مرعش
تاریخ تولد ۱۲۶۰
محل مرگ استانبول
تاریخ مرگ 22 نوامبر ۱۹۲۲
محل دفن قهرمان مرعش, ترکیه
تابعیت Flag of Turkey.svg ترکیه
جنگ‌ها جنگ ترکیه-فرانسه
کارهای مهم آغازگر جنگ استقلال ترکیه
کارهای دیگر امام جماعت

سوتچی امام (به ترکی: Sütçü İmam) با نام اصلی امام علی از ائمه مسجد چینارلی از مساجد شهر قهرمان ماراش ترکیه بود که در سال ۱۸۷۱ میلادی در شهر قهرمان ماراش به دنیا آمد. مردم نام وی را به دلیل آنکه با فروش شیر گذران زندگی می کرد سوتچی امام (امام شیرفروش) نهاده بودند.[۱]

در دوره زندگی وی، شهر قهرمان ماراش در اشغال فرانسوی‌ها بود و اداره شهر را نیز ارامنه بر عهده داشتند. در ۳۱ اکتبر سال ۱۹۱۹ سه زن برقع پوش ترک که از حمام خارج شده بودند مورد حمله لفظی چند سرباز ارمنی و فرانسوی قرار می گیرند.

سربازان خطاب به زنان ترک می گویند که "اینجا دیگر از آن ترکها نیست، در خاک فرانسه نمی‌توان با برقع رفت‌وآمد کرد" و برقع زنان را پاره می کنند.[۲]

اولین فردی که به آنان اعتراض می‌کند چخماقچی سعید است که ضمن کافرزاده خطاب کردن سربازان فرانسوی و ارمنی، به سوی آنها هجوم می‌برد اما مورد اصابت گلوله سربازان قرار گرفته و در آنجا کشته می‌شود.

در این هنگام سوتچی امام سلاح خود را کشیده و یکی از سربازان را به قتل می‌رساند.

در اول نوامبر سال ۱۹۱۹ مراسم تشییع جنازه بزرگی برای سرباز ارمنی مقتول ترتیب داده می‌شود و سربازان فرانسوی-ارمنی به دنبال سوتچی امام می‌گردند اما او را نمی‌یابند.

درگیری سوتچی امام با اشغالگران فرانسوی و سربازان ارمنی جرقه مبارزات مردم قهرمان ماراش با استعمار فرانسه را می زند و وی را آغازگر مبارزه مردم قهرمان ماراش با اشغال فرانسه می‌دانند.

درگیری ای که در نهایت به عقب‌نشینی سربازان فرانسوی از شهر قهرمان ماراش و پایان اشغال این شهر از سوی نیروهای خارجی ختم می‌شود.

وی در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۲۲به هنگام شلیک توپ به مناسبت اعلام خلافت سلطان عبدالمجید مجروح شده، در بر اثر این جراحت جان خود را از دست می‌دهد. مقبره وی در حیاط مسجد چینارلی قرار دارد.[۳]

دانشگاه شهر قهرمان مرعش به یادبود نام وی دانشگاه سوتچی امام نام گرفته است.

پانویس[ویرایش]

  1. İmam Olayı واقعه سوتچی امام
  2. بیوگرافی
  3. ترکی