سنت‌شکن (رمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Divergent (book) by Veronica Roth US Hardcover 2011.jpg
نویسندهورونیکا راث
کشورآمریکا
زبانانگلیسی آمریکایی
ناشرانتشارات هارپرکالینز, انتشارات آذرباد
تاریخ انتشار
۲۵ آوریل، ۲۰۱۱
نوع رسانهچاپی
تعداد صفحات۴۸۷
شابک‎۰-۰۶-۲۰۲۴۰۲-۷‎
شماره اوسی‌ال‌سی۷۶۹۴۱۲۹۴۵
کتابخانهٔ کنگرهPZ7.R7375 Di 2011
پس ازشورشی

کتاب سنت‌شکن یا ناهمتا (انگلیسی: Divergent) اولین کتاب از مجموعه‌ای سه جلدی به همین نام است که جلد اول آن در سال ۲۰۱۱ و جلد دوم آن به نام شورشی (انگلیسی: Insurgent) در سال ۲۰۱۲ و جلد سوم آن نیز به نام هم‌پیمان (انگلیسی: Allegiant) در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده است.

موضوع اثر[ویرایش]

این رمان روایتگر زندگی بئاتریس پرایر (شخصیت اصلی رمان) می‌باشد که هنگام انتخاب فرقهٔ خود در ۱۶ سالگی متوجه توانایی‌های خارق‌العاده خود برای زندگی در فرقه‌های مختلف می‌شود.[۱]

دربارهٔ نویسنده[ویرایش]

این مجموعه نوشته ورونیکا راث است که این کتاب اولین تجربه‌اش در زمینه رمان‌نویسی است. ورونیکا راث در سال ۱۹۸۸ و در حومه شهر شیکاگو به دنیا آمده و با چاپ مجموعه سنت‌شکن به شهرت زیادی در عرصه نویسندگی دست یافته‌است. ایشان خاطر نشان کرده‌است که ایده این کتاب برای اولین بار زمانی در ذهنش شکل گرفته که در دانشگاه مشغول تحصیل بوده‌است.

فیلم سنت‌شکن[ویرایش]

در آوریل سال ۲۰۱۲ حق ساخت فیلمی از روی این کتاب خریداری شد که در سال ۲۰۱۴ به اکران در آمد و مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.

ترجمه کتاب در ایران[ویرایش]

هر سه جلد این مجموعه در ایران ترجمه و چاپ شده‌است که اسم جلد اول آن سنت‌شکن (ناهمتا) و جلد دوم شورشی (یاغی) و جلد سوم هم‌پیمان است. این مجموعه با ترجمه هدیه منصورکیانی و نیز امیر مهدی عاطفی‌نیا توسط انتشارات نوروز هنر و آذرباد به چاپ رسیده است و هواداران بسیاری را در زمینهٔ داستان‌های علمی-تخیلی و پساآخرالزمانی به خود جلب کرده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. محمودی, یزدان (1396). "فصل سوم: شکل گیری هویت در شیکاگو پسارستاخیزی". بازنگری مفهوم خود: هم آیی شکل گیری هویت و هویت فراگردی در سه گانه ناهمتا اثر ورونیکا راث (Thesis). دانشگاه شهید بهشتی.