سعید عسگر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سعید عسگر کسی‌ست که سعید حجاریان، عضو سابق شورای شهر تهران را در سال ۱۳۷۸ با اسلحه ماکاروف و از ناحیه صورت ترور کرد و پس از آن به ۱۵ سال حبس محکوم شد، اما پس از طی ۱ سال از دوران محکومیتش، از زندان آزاد شد. اقدام ترور حجاریان، در سال‌های بعد برای عسگر پیشینه کیفری محسوب نشد و دادگاه وی در ۲۵ مرداد ۱۳۸۳ که به جرم رهبری گروهی ۲۵۰ نفره از لباس‌شخصی‌ها در حمله به خوابگاه دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی و ضرب و شتم دانشجویان و تخریب اموال دانشگاه محاکمه شده بود، عنوان شد که سعید عسگر فاقد هرگونه سابقه کیفری می‌باشد؛ که این امر مورد اعتراض وکیل دانشگاه مزبور قرار گرفت.[۱]

سعید عسگر در دادگاه

ترور حجاریان[ویرایش]

وی به همراه سید محسن مجیدی هم‌دست او که موتور را می‌راند حجاریان را در ۲۲ اسفند ۱۳۷۸ در روی پلکان ساختمان شورای شهر مورد سوءقصد قرار داد. گلولهٔ شلیک شده به گونهٔ سعید حجاریان اصابت کرد و وارد گردن او شد. او به طرز معجزه‌آسایی زنده ماند، با این وجود وی تا به امروز از عوارض این حادثه رنج می‌برد. سعید حجاریان پس از ترور، ضارب خود را بخشید.

سعید عسگر در زمان ترور بیست سال داشت و دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب بود.[۲]

او در آن زمان پاسدار و مشمول پیمانی بوده است (در نیروی مقاومت بسیج) وی دستگیر و به ۱۵ سال زندان محکوم شد،[۳] اما پس از مدت کوتاهی از زندان آزاد شد.[۴] همچنین وی اظهار داشت که خود مستقلاً دست به این اقدام زده و صاحب موتور سیکلت خودش بوده‌است.

سید محسن (مرتضی) مجیدی نیز در زمان ترور دارای ۳۰ سال سن و تحصیلات دیپلم بوده و نیروی درجه‌دار سپاه پاسداران بوده‌است. در آن هنگام، وی صاحب یک مغازه لوازم یدکی و تعمیرگاه موتور سیکلت‌های قدرتمند بوده‌است. وی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

سعید حجاریان سال‌ها بعد اظهار کرد که علی یونسی، وزیر وقت وزارت اطلاعات، به وی هشدار داده بوده اطلاعاتی مبنی بر قصد داشتن عده‌ای برای ترور حجاریان و عبدالله نوری به دست این وزارت‌خانه رسیده است.

واکنش رهبر ایران به ترور حجاریان[ویرایش]

علی خامنه‌ای در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۷۸ دربارهٔ حادثه ترور سعید حجاریان گفت: «ترور ناجوانمردانه نائب رئیس شورای شهر تهران (سعید حجاریان) که در چند روز گذشته اتفاق افتاده، عمل جنایت‌آمیزی است که می‌تواند بر ضد مصالح کشور و ملت و نظام اسلامی باشد. ایجاد ناامنی و پدیدآوردن جو وحشت و اضطراب برای شهروندان از هدف‌هایی است که همیشه توطئه‌گران و دشمنان ایران اسلامی در پی آن بوده‌اند و این حادثه اندکی پس از انتخابات و در آستانه عید، در جهت همان خواسته شیطانی و خیانت‌آمیز است.» (روزنامه اطلاعات ۷۸٫۱۲٫۲۶)

حمله به خوابگاه دانشجویان[ویرایش]

سعید عسگر در خرداد ۱۳۸۲ رهبری حدود ۲۵۰ نفر لباس شخصی را بر عهده داشت که به خوابگاه شهید همت (طرشت) دانشگاه علامه طباطبایی حمله‌ور شدند.[۵] سعید عسگر به اتهام شرکت در حمله مشکوک عده‌ای به خوابگاه شهید همت (طرشت) وابسته به دانشگاه علامه طباطبایی و بر اساس شکایت قالیباف[۶] فرمانده وقت نیروی انتظامی، از سوی مرتضوی[۶] دادستان عمومی و انقلاب تهران بازداشت شد.[۶]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]