سرور اختصاصی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

خدمات سرور اختصاصی (به انگلیسی: Dedicated hosting service)، امکانی کارآمد برای مؤسسات و سازمان‌های بزرگ است که بدلایل مختلف از قبیل ضرورت امنیت و پایداری بالا برای اطلاعات و خدماتشان نمی‌خواهند از سرورهای اشتراکی با دیگران استفاده نمایند. در این نوع سرویس امکانات متنوعی برای سرویس گیرنده فراهم می‌شود که از آن جمله می‌توان به اختصاصی بودن سرور برای مشتری، فضای نگهداری بالا، امکان داشتن ترافیک بالا، تسلط و کنترل کامل بر روی سرور اختصاص یافته، تهیه نسخه پشتیبان (Back Up) از اطلاعات و داده‌های سازمان و امکان مدیریت سرور اختصاصی اشاره کرد. بهره‌مندی از این ویژگی‌ها سبب شده است تا بسیاری از سازمان‌ها داشتن یک سرور اختصاصی در یک دیتاسنتر مورد اعتماد را مناسب‌تر و به صرفه‌تر دانسته و از این روش استفاده نمایند.

مزایا[ویرایش]

کنترل بالاتر بر روی پنل ، حفظ حریم خصوصی و منابع تضمین شده و غیراشتراکی،مزایای اصلی سرور اختصاصی است. منابع تضمین شده به این معناست سرورهای اختصاصی با هیچ کاربر دیگری به اشتراک گذاشته نمی شوند . وب سایت هایی که دارای ترافیک بالا هستند اغلب نیازمند سرور اختصاصی می باشند.

موقعیت سرور اختصاصی[ویرایش]

سرور اختصاصی در موقعیت‌های جغرافیایی مختلفی ارائه میشود، که اصلی ترین دلیل آن این است که کاربران سایت‌ها در کشورهایی مختلفی زندگی میکنند و زمانی که به سرور داخل کشور خود وصل میشوند پینگ بهتر و سرعت بهتری را تجربه میکنند به خصوص در کشور ایران که اینترنت با کیفیتی ندارد، سرور اختصاصی ایران گزینه بسیار مناسبی برای کاربران ایرانی است. [۱]

منابع[ویرایش]

  1. ‏ «سرور اختصاصی ایران» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). پارس پک. ۱۱ فروردین ۱۳۸۸. دریافت‌شده در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۳.