سردفتر اسناد رسمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سردفتر شخصی است که اداره امور دفاتر اسناد رسمی یا دفاتر ازدواج و طلاق را بعهده دارد. سردفتران بنا به پیشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انتخاب می‌شوند.[۱]

بنظر ناصر کاتوزیان سردفتر در واقع یک شاهد ممتاز در معاملات است و می‌تواند به عنوان ناصح و هدایت‌کننده در معاملات عمل کند و زمینه ایجاد اختلافات آینده را از بین ببرد.[۲]

داشتن دانش و اطلاعات حقوقی کافی از ملزومات فعالیت در این حرفه می‌باشد تا سردفتر بتواند از موانع و اشکالات حقوقی و قضایی که گهگاه پیش می‌آید با موفقیت عبور کند ودفترخانه دارای یک دفتریار می‌باشد که در حال حاضر علی رغم قانونی بودن سمت عملاً فاقد وظیفه مشخص می‌باشد و چون اختیار برکناری وی با سردفتر نمی‌باشد اکثراً امر سردفتر مورد اطاعت دفتریار قرارنمی گیرد لذادرطرح دفاتر اسنادرسمی که درمجلس اعلام وصول شده‌است پیشنهاد عزل دفتریار با سردفتر وموافقت کانون پیشنهادگردیده است در کد خبر: 59946 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۲۰ - 12:30 روزنامه قانون رييس سابق كانون سردفتران مي‌گويدبه بیان دیگر دفتریار شریکی است که فقط در درآمد شریک است و در کار و مسئولیت و هزینه‌ها وضررها هيچ شراكتي ندارد!

.[۳] حساسیت و استرس بالای افراد شاغل در این حرفه مهم‌ترین چالش این شغل است.[۳]

برخلاف عقیده عموم، وظیفه سردفتر "تفهیم وتوضیح مفاد سند برای طرفین سند نمی باشد " .و این امر مهم بر عهده خود شخص امضاکننده باسواد هست واگر شخص بی سواد باشد برعهده یک معتمد با سواد مورد اعتماد خودشخص بی سواد است .ولی متأسفانه چنین امر واضحی از نظر عموم حتی حقوقدانان غیرسردفتر دورمانده است.

تاریخچه شغل سردفتری و کتابت سند در ایران[ویرایش]

پس از نهاد قضا، نهاد تنظیم کنندگان سند از قدیمی‌ترین نهادهای حقوقی در ایران باستان خصوصاً ایران پس از ظهور اسلام محسوب می‌شوند. این نهاد در تمام اعصار تاریخی پس از اسلام مورد توجه خاص قرارداشته و مقررات آن مکرراً دستخوش تحول گردیده‌است. در جامع‌التواریخ خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی مقررات خاص برای امر تنظیم اسناد تدوین و برای نخستین بار ایجاد دفتر ثبت معاملات پیش‌بینی گردید؛ ولی این امر مهم تا ظهور مشروطه نهادینه نگردید.

واجدین شرایط[ویرایش]

اشخاص زیر را می‌توان به سردفتری دفترخانه اسناد رسمی تعیین نمود:[نیازمند منبع]

 1. اشخاصی که دارای لیسانس حقوق در رشته قضایی یا منقول از دانشکده الهیات یا دانشکده سابق معقول و منقول یا دارای مدرک سطح دو حوزه باشند.
 2. کسانی که دارای دو سال سابقه خدمات قضائی یا وکالت پایه یک دادگستری باشند.
 3. سایر لیسانسیه‌ها بشرط داشتن سه سال سابقه دفتریاری.
 4. اشخاصی که از مراجع مسلم دارای تصدیق اجتهاد طبق آئین‌نامه‌ای که به تصویب وزارت دادگستری می‌رسد باشند.
 5. دفتریارانی که دارای گواهی قبولی امتحان مخصوص سردفتری و دفتریاری موضوع شق سوم ماده ۱۰ قانون دفتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۱۶ باشند به شرط داشتن ۵ سابقه دفتریاری.
 6. دفتر یاران اول که در تاریخ تصویب این قانون شاغل بوده و ۱۵ سال سابقه دفتریاری اعم از متناوب مستمر داشته باشند.

نحوه انتصاب سردفتران[ویرایش]

سازمان ثبت باید برای انتصاب سردفتران اسناد رسمی نظر مشورتی کانون سردفتران و دفتریاران را جلب نماید.[۱]

گزینش سردفتران از دو طریق صورت می‌گیرد.

۱- از طریق آزمون دوره ای سردفتری در شرایطی که:

 • در اثر افزایش جمعیت، * یا افزایش تعداد معاملات طبق شرایط مندرج در قوانین نیاز به تأسیس دفترخانه جدید وجود داشته باشد، * یا اینکه به دلیل انفصال دائم از خدمت، * یا عدم معرفی جانشین توسط سردفتر یا وارثین وی دفترخانه‌های فاقد سردفتر در کشور وجود داشته باشند؛ آگهی آزمون سردفتری اسناد رسمی در برخی روزنامه‌های کشور منتشر می‌شود که افراد واجد صلاحیت از طریق آزمون، انتخاب و انتصاب می‌شوند.
 • برابر قانون دفاتراسناد رسمی و به علت عدم نیاز کشور به تاسیس دفاتراسناد رسمی جدیدو با شجاعت ریاست سابق سازمان ثبت ، حدود یک دهه این آزمون برگزار نگردید .

۲- از طریق معرفی جانشین از طرف سردفتری که در شرف بازنشستگی است.

چون واجد صلاحیت بودن سردفتران امری مهم تلقی می‌شود لذا قانون‌گذار سعی نموده که از ظرفیت و تجربه خود سردفتران نیز برای انتخاب سردفتران جدید واجد صلاحیت و مورد اعتماد استفاده نماید به همین دلیل است که سردفتر صرفاً در زمان رسیدن به بازنشستگی پایان دوره خدمتی و اوج تجربه کاری حق معرفی جانشین را دارد. این موضوع باعث می‌شود که تغییر مدیریت ناگهانی دفترخانه در کار ارباب رجوع ایجاد اختلال ننماید و کارکنان و پرسنل دفترخانه امنیت شغلی بیشتری احساس نمایند. چنانچه فرد معرفی شده موفق به جلب موافقت قوه قضاییه شود به عنوان جانشین سردفتر بازنشسته در دفترخانه منصوب خواهد شد.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سر دفتران و دفتریاران (مصوب 25/4/1354)
 2. «مشکلات تنظیم اسناد رسمی اجاره در دفترخانه‌ها مرتفع شد». خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا). ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ پول نیوز، میلاد مرادی (۱۷ خرداد ۱۳۹۶). «سردفتری؛ از آزمون سردفتری تا رسیدن به درآمد 50 میلیونی/ موفقیت دفتر ثبت اسناد به خوش‌نامی است». سایت تحلیلی خبری عصر ایران.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]