سخت‌افزار متن‌باز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سخت‌افزار متن باز (به انگلیسی: Open-source hardware)، همانند نرم‌افزارهای متن‌باز از استانداردهای متن‌باز پیروی کرده و به این گونه طراحی می‌شوند که تمامی اجزاء آن‌ها باز و به راحتی برای همگان قابل دسترس می‌باشند. سخت‌افزار منبع‌باز قسمتی از فرهنگ جنبش متن باز محسوب می‌شود و مفهوم مشابهی دارد. هدف سخت‌افزار منبع‌باز این است که اطلاعات در مورد سخت‌افزار به راحتی در دسترس همه قرار داشته باشد. طراحی سخت‌افزار (مانند طرح‌های مکانیکی، نمودار مدار (شماتیک)، مدار چاپی) بعلاوهٔ نرم‌افزار راه‌انداز سخت‌افزار همگی مطابق قوانین نرم‌افزار آزاد و متن‌باز (FOSS) منتشر می‌شوند.

نمونه‌ها[ویرایش]

رپ‌رپ یک پرینتر سه‌بعدی همه منظوره است که برای ساخت سازه‌ها و قسمتهای مختلف پروژه‌های منبع‌باز استفاده می‌شود، بعلاوه اینکه خودش نیز یک پروژهٔ منبع‌باز محسوب می‌شود. همچنین RepRap به‌صورتی طراحی شده‌است که می‌تواند مشابهی از خودش را بسازد.
یک مدل از بردهای متن‌باز آردوینو

یکی از بهترین نمونه‌های این نوع سخت‌افزارها چاپگر سه بعدی رپ‌رپ (RepRap) می‌باشد که تمامی اجزای آن (فایل‌های طراحی سه بعدی، مدارهای الکترونیکی و…) متن آزاد بوده و به راحتی قابل تهیه و ساخت می‌باشد.

یک نمونهٔ دیگر از سخت‌افزارهای متن باز بردهای آردوینو می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]