ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا
Seal of the United States National Transportation Safety Board.svg
آرم و نشان اصلی سازمان
اطلاعات کلی سازمان
سازمان پیش Civil Aeronautics Board
حوزهٔ قدرت Federal government of the United States
بودجهٔ سالانه US$>100 million (2013)
عالی‌ترین مقام سازمان [[Robert L. Sumwalt (U.S. government official) Robert Sumwalt]]، رئیس

[۱]

وبگاه
www.ntsb.gov
ساختمان مرکزی ان‌تی‌اس‌بی

ستاد ملی ایمنی حمل و نقل (NTSB، ان‌تی‌اس‌بی) سازمانی مستقل در دولت آمریکاست که مسئول بررسی حوادث حمل و نقل غیرنظامی می‌باشد. در این نقش، ان‌تی‌اس‌بی مسئول بررسی حوادث و سوانح حمل و نقل هوایی، برخی سوانح جاده ای، سوانح کشتیرانی وحوادث دریایی، سوانح خطوط لوله و سوانح ترابری ریلی می‌باشد.[۲] در صورت درخواست، این سازمان سوانح خارجی و سوانح نظامی را نیز بررسی می‌کند. در ضمن این سازمان مسئول بررسی حوادثی هست که در اثر انتشار مواد خطرناک در حین حمل و نقل رخ می‌دهد. این سازمان در واشینگتن، دی.سی. مستقر هست و از تاریخ دسامبر ۲۰۱۴ چهار دفتر منطقه‌ای در انکوریچ آلاسکا، دنور کلرادو، اشبورن ویرجینیا و سیاتل واشینگتن دارد.[۳] این سازمان یک مرکز آموزش ملی در دفتر اشبرن اداره می‌کند.[۴]

تاریخچه[ویرایش]

منشأ ان‌تی‌اس‌بی قانون تجارت هوایی ۱۹۲۶ هست که به وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا مسئولیت بررسی حمل و نقل هوایی داخلی را واگذار کرده‌است.[۵] اولین دفتر مستقل امنیت هوایی در ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۳۸ تأسیس شد[۶] که تنها چهارده ماه دوام داشت.[۷] در سال ۱۹۴۰ این سازمان به دایره ایمنی حمل و نقل هوایی اداره هوانوردی غیرنظامی منتقل شد.

در سال ۱۹۶۷ کنگره وزارت ترابری ایالات متحده آمریکا را ایجاد کرد و اداره هوانوردی فدرال را نیز از جمله زیر مجموعه‌های این وزارتخانه ایجاد کرد.[۸] هم‌زمان ان تی اس بی به صورت یک اداره مستقل تأسیس شد که مسولیتهای دایره ایمنی حمل و نقل هوایی را جذب کرد. اما از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۵ در موارد اداری ان‌تی‌اس‌بی زیر نظر مستقیم وزارت حمل و نقل بود اما تحقیقاتش را برای اداره هوانوردی فدرال که آنهم زیر نظر وزارت حمل و نقل بود انجام می‌داد.[۹]

برای جلوگیری از تداخل منافع، کنگره قانون ستاد مستقل ایمنی را در تاریخ ۱ آوریل سال ۱۹۷۵ تصویب کرد و ان‌تی‌اس‌بی به صورت یک آژانس فدرال مستقل درآمد. تا ۲۰۱۵ ان‌تی‌اس‌بی بیش از ۱۴۰۰۰۰ حادثه حمل و نقل هوایی و چندین هزار سانحه حمل و نقل سطحی را بررسی کرده‌است.[۱۰]

سازمان[ویرایش]

به‌طور رسمی «ستاد ملی ایمنی حمل و نقل» اشاره به ستاد تحقیقاتی پنج مدیره‌ای هست که اعضای این ستاد را رئیس جمهور نامزد کرده و مجلس سنا برای عضویت پنج ساله تأیید می‌کند.[۱۱] بیش از سه نفر از پنج عضو نباید از یک حزب سیاسی باشند. یکی از پنج عضو هیئت مدیره برای ریاست ستاد از سوی رئیس‌جمهور نامزد می‌شود و پس از آن مجلس سنا او را برای یک دوره دوساله تصویب می‌کند. عضو دیگری به عنوان نایب رئیس انتخاب می‌شود و در صورت نبود ریس ستاد ریاست امور اجرایی را برعهده می‌گیرد. این ستاد با مجوز کنگره زیر فصل ۱۱ و عنوان ۴۹ کد ایالات متحده به بررسی سوانح و حوادث حمل و نقل هوایی غیرنظامی، جاده ای، کشتیرانی، خطوط لوله و راه‌آهن می‌پردازد.[۱۲] این ستاد پنج عضوی مجاز است ادارات و دفاتر جداگانه‌ای برای بررسی سوانح جاده ای، کشتیرانی، حمل و نقل هوایی، راه‌آهن و خطوط لوله و حمل مواد خطرناک ایجاد و اداره کند. در کل "ستاد ملی ایمنی حمل و نقل" و "ستاد ایمنی" یا "ان تی اس بی NTSB" برای اشاره به تمام ادارات تحقیقاتی زیر مدیریت این پنج عضو استفاده می‌شود. از تاریخ ۲۰۱۷ رابرت سانوالت رئیس ان‌تی‌اس‌بی می‌باشد.

از بدو تأسیس، مأموریت اصلی ان‌تی‌اس‌بی تعیین علت احتمالی حوادث حمل و نقل و تدوین و فرموله کردن توصیه‌های ایمنی برای بهبود ایمنی حمل و نقل (در ایالات متحده) بوده‌است."[۱۰] ان‌تی‌اس‌بی بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات در حوزه قضایی خود، توصیه‌های ایمنی رسمی به سازمان‌ها و موسسات قادر به اجرای آن توصیه‌ها صادر می‌کند.[۱۳] از نظر ان‌تی‌اس‌بی، توصیه‌های ایمنی، ابزار اصلی این ستاد برای جلوگیری از حوادث آینده می‌باشند[۱۰] اما ان‌تی‌اس‌بی قدرت قانونی به اجرا درآوردن این توصیه‌های ایمنی را ندارد.[۱۴]

اعضای تیم ان‌تی‌اس‌بی در سایت تصادف پرواز ۲۱۴ آسیانا ایرلانیز
بازرسان ان‌تی‌اس‌بی در صحنه خروج قطار از ریل در فیلادلفیا، سال ۲۰۱۵

ان‌تی‌اس‌بی سازمان مرجع تحقیقات حوادث حمل و نقل غیرنظامی می‌باشد. بررسی یک حادثه در ایالات متحده به‌طور معمول با ایجاد یک تیم ارسالی (go team) متشکل از متخصصان در زمینه‌های مربوط به آن حادثه شروع می‌شود و این تیم به سرعت به محل حادثه اعزام می‌شود.[۳] «تیم ارسالی»، بسته به اندازه حادثه، می‌تواند از ۳–۴ نفر تا ده‌ها نفر تشکیل شود.[۳] پس از انجام تحقیقات، ستاد ممکن است جلساتی عمومی در مورد حادثه برگزار کند. در نهایت، ستاد گزارشی علنی در مورد حادثه انتشار می‌دهد که ممکن است شامل توصیه‌های ایمنی بر اساس یافته‌های آن گزارش باشد. ان‌تی‌اس‌بی قدرت قانونی برای پیاده‌سازی این توصیه‌های ایمنی ندارد و این توصیه‌ها را باید سازمانهای نظارتی فدرال یا ایالتی یا شرکت‌های حمل و نقل پیاده‌سازی و اجرا کنند.[۳]

صلاحیت بازرسی[ویرایش]

 • هوانوردی: ان‌تی‌اس‌بی برای بررسی حوادث و سوانح هوایی غیرنظامی در آمریکا بالاترین صلاحیت را دارد. این سازمان همچنین مجاز به انجام تحقیقات در حوادث هوایی نظامی و غیرنظامی با مشارکت مقامات نظامی مناسب می‌باشد.[۱۵] در برخی حوادث، به دلیل محدودیت منابع، ستاد از اداره هوانوردی فدرال نیز برای گردآوری اطلاعات در صحنه حوادث استفاده می‌کند و گزارش خود را بر پایه این اطلاعات قرار می‌دهد.
 • حمل و نقل سطحی: ان‌تی‌اس‌بی صلاحیت بررسی تمام تصادفات و سوانح جاده‌ای و همچنین تصادفات در تقاطع با راه‌آهن در همکاری با ایالت مربوطه را دارد. ان‌تی‌اس‌بی بالاترین صلاحیت برای بررسی سوانح منجر به مرگ یا منجر به هزینه عمده مادی یا سوانح شامل قطارهای مسافری را داراست.
 • کشتیرانی: در سوانح کشتیرانی، صلاحیت قضایی بازرسی بین ان‌تی‌اس‌بی و گارد ساحلی ایالات متحده تقسیم شده‌است. تقسیم صلاحیت تحقیقی و مسئولیت‌های مقرر در تفاهم نامه بین دو سازمان تفصیل شده‌است.
 • خطوط لوله: ان‌تی‌اس‌بی بالاترین صلاحیت قضایی برای بررسی سوانح خط لوله منجر به مرگ یا منجر به صدمه مالی بالا یا صدمه به محیط زیست می‌باشد.
 • کمک به تحقیقات جنایی: هنگامی که دادستان کل ایالات متحده آمریکا سانحه‌ای را عملی جنایی تشخیص دهد، اف‌بی‌آی بالاترین صلاحیت قضایی برای بازرسی آن حادثه را بر عهده می‌گیرد اما ان‌تی‌اس‌بی می‌تواند با اطلاعات فنی اف‌بی‌آی را یاری دهد. از مثالهای شاخص می‌توان به تحقیقات حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اشاره کرد.[۱۶]
 • کمک به سایر سازمانهای داخلی: علاوه بر کمک به وزارت دادگستری در تحقیقات جنایی، ان‌تی‌اس‌بی به عنوان مثال به سازمان ملی هوانوردی و فضانوردی (ناسا) در تحقیقات از سوانح فضاپیماهای چلنجر و کلمبیا یاری کرده‌است. کمکهای مشابهی نیز به تحقیقات سوانح هواپیماهای نیروی هوایی آمریکا نیز ارائه شده‌است.
 • کمک به دولت‌های خارجی: ان‌تی‌اس‌بی در شرایط خاصی ممکن است به تحقیقات در مورد حوادث خارج از مرزهای ایالات متحده کمک کند. به عنوان مثال، در تحقیقات حوادث مربوط به هواپیماهای ساخت آمریکا یا هواپیماهای تحت مالکیت آمریکایی یا هواپیماهای شامل قطعات ساخت آمریکا. کارکنان ان‌تی‌اس‌بی به‌طور رسمی از انتشار اطلاعات در مورد تحقیقات یک کشور دیگر منع شده‌اند.[۱۷]

تحقیقات مهمی که ان‌تی‌اس‌بی در زمینه‌های مختلف در سال‌های اخیر انجام داده‌است شامل بررسی سقوط پل بزرگراه آی-۳۵ در مینیاپولیس، مینه سوتا; برخورد دو قطار مترو در واشینگتندی‌سی، انفجار خط لوله گاز طبیعی منجر به خسارت وسیع در سان برونو کالیفرنیا، غرق شدن یک شناور آبی-خاکی در فیلادلفیا و سقوط یک هواپیمای مسافربری منطقه‌ای در نزدیکی شهر بوفالو ایالت نیویورک بوده‌است.

بقایای بازسازی شده پرواز تی‌دبلیوای ۸۰۰ توسط ان‌تی‌اس‌بی

ستاد ایمنی یک آکادمی آموزشی[۴] در اشبرن ویرجینیا اداره می‌کند که در آن دوره‌های آموزشی برای کارکنان خود و کارشناسان دیگر سازمان‌های دولتی، دولت‌های خارجی یا شرکت‌های خصوصی در زمینه‌هایی از قبیل بازرسی عمومی حوادث، یا موارد خاص بازرسیها را برگزارمی‌کند. این تسهیلات همچنین برای مقاصد آموزشی حدود ۲۷ متر از بقایای پرواز تی‌دبلیوای ۸۰۰ را که پس از انفجار مخزن سوخت هواپیمای مربوطه از اقیانوس اطلس جمع‌آوری شده را نیز نمایش می‌دهد.[۱۸]

کشورهای دیگر[ویرایش]

 • اداره ایمنی حمل و نقل – استرالیا (ATSB)
 • شعبه بازرسی حوادث هوایی – بریتانیا (AAIB)
 • اداره فدرال بازرسی حوادث هوایی – آلمان
 • اداره d'Enquêtes et d'analyses pour la Sécurité de l'Aviation Civile – فرانسه
 • ستاد ایمنی حمل و نقل کانادا – کانادا (TSBC)
 • کمیته ملی ایمنی حمل و نقل -اندونزی (NTSC)

در همین زمینه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. The Board at NTSB Retrieved June 18, 2014
 2. 49 U.S.C. § 1131
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ Office of the Chief Records Officer (December 19, 2014). "Records Management Oversight Inspection Report 2014" (PDF). National Archives and Records Administration. Retrieved December 20, 2015.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ "NTSB Training Center". National Transportation Safety Board. Retrieved December 20, 2015.
 5. "History of The National Transportation Safety Board". National Transportation Safety Board. Retrieved December 20, 2015.
 6. Civil Aeronautics Act of 1938
 7. U.S. Senate. Select Committee on Government Organization. A Resolution Disapproving Reorganization Plan Numbered IV, Hearings. May 9–10, 1940.
 8. "A Brief History of the FAA". Federal Aviation Administration. Retrieved December 20, 2015.
 9. "National Transportation Safety Board". The Free Dictionary. Retrieved September 15, 2014.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ ۱۰٫۲ "Annual Report to Congress 2014" (PDF). National Transportation Safety Board. Retrieved December 18, 2015.
 11. 49 U.S.C. § 1111
 12. 49 U.S.C. §§ 11011155
 13. "We Are All Safer: Lessons Learned and Lives Saved 1975–2005. 3rd ed. Safety Report NTSB/SR-05/01" (PDF). National Transportation Safety Board. Retrieved December 18, 2015.
 14. "The Investigative Process". National Transportation Safety Board. Retrieved December 20, 2015.
 15. 49 U.S.C. § 1132
 16. "NTSB Providing Technical Assistance to FBI Investigation" (Press release). National Transportation Safety Board. September 13, 2001. Retrieved December 19, 2015.
 17. Horikoshi, Toyohiro. "U.S. leaked crucial Boeing repair flaw that led to 1985 JAL jet crash: ex-officials." Japan Times – Kyodo. (August 11, 2015).
 18. Hall, Jim (December 8, 1997). "Statement at the Opening of the NTSB Investigative Hearing Into the Crash of TWA Flight 800". NTSB. Retrieved July 5, 2017.