ساموئل ریچاردسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ساموئل ریچاردستون
Samuel Richardson by Joseph Highmore.jpg
زادروز ۱۹ آگوست ۱۶۸۹
انگلستان
مرگ ۴ ژوئیه ۱۷۶۱
ملیت انگلیسی
بنیانگذار رمان تحلیلی
پیشه نویسنده
کتاب‌ها پاملا ، سرگذشت بانویی جوان و ...

ساموئل ریچاردسون (به انگلیسی: Samuel Richardson) (زاده ۱۹ آگوست میلادی ۱۶۸۹ - ۴ ژوئیه ۱۷۶۱ میلادی) از رمان نویسان معروف انگلستان است. ریچاردسون پدر رمان تحلیلی در انگلستان شناخته شده و داستان نویسی انگلیسی را به طرزی که امروزه معمول است پایه‌گذاری نموده‌است.

زندگی[ویرایش]

ریچاردسون، ابتدا به کارآموزی در یک چاپ‌خانه مشغول شد و علاوه بر فراگیری فنون چاپ و تصحیح نمونه‌های کتاب، با مطالعات فراوان بر وسعت فکر و اطلاعات خود افزود. ریچاردسون از ۲۰ سالگی به نویسندگی روی آورد.

آثار[ویرایش]

نخستین اثر وی کتاب تأثربرانگیز کلاریس هارلو می‌باشد. ژان ژاک روسو دربارهٔ کلاریس هارلو گفته‌است که تاکنون در هیچ زمانی کتابی مانند کلاریس یا شبیه آن نوشته نشده‌است. وی با انتشار کتاب طویل پاملا در ۴ جلد به شهرت فراوانی رسید که بنیانگذار سبک رئالیستی بود. پیروزی این اثر چنان قاطع و قابل توجه بود که هر کس آن را نخوانده بود به بی‌ذوقی و رکود ذهن متهم می‌گشت.

او در سال‌های بعد کتاب سرگذشت بانویی جوان در ۷ جلد و تاریخ سرچارلز گرندیزن را در ۷ جلد نگاشت که این دو کتاب نیز موفقیت زیادی به دست آوردند. وی از آن پس از داستان‌نویسی دست برداشت و به جمع‌آوری قطعه‌های برگزیده‌ای از کتاب‌هایش پرداخت که شامل کلمات قصار و عبارت‌های حکیمانه و اخلاقی بود. شهرت ریچاردسون طی سالهای بعد به خارج از انگلستان کشیده شد و الهام‌بخش بسیاری از نویسندگان اروپا گشت[۱][۲].

منابع[ویرایش]