سامانه کنترل حلقه‌باز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سامانه کنترل حلقه باز یا کنترل‌گر حلقه باز (به انگلیسی: Open-loop controller) که سیستم بدون پسخورد نیز نامیده می‌شود، سیستم کنترلی است که در آن خروجی بر عمل کنترل تاثیری ندارد. در سیستم کنترل حلقه باز خروجی با ورودی مقایسه نمی‌شود. بنابراین خروجی نه اندازه گیری می‌شود و نه پسخورانده.

در سیستمهای کنترل حلقه باز خروجی با ورودی مبنا مقایسه نمی‌شود. بنابراین برای هر ورودی مبنا شرط عمل خاصی وجود دارد. از این رو دقت سیستم به کالیبراسیون آن بستگی دارد. سیستمهای کنترل حلقه باز باید به دقت کالیبره شوند و در صورتی مفیدند که این کالیبراسیون را حفظ کنند. چنانچه اغتشاشاتی بوجود آید، سیستم حلقه باز وظیفه مطلوب را انجام نخواهد داد. سیستم حلقه باز فقط در صورتی می‌تواند به کار آید که رابطه میان ورودی و خروجی معلوم و هیچگونه اغتشاش درونی یا برونی وجود نداشته باشد. چنین سیستمهایی از نوع کنترل پسخوردی نیستند.

اجزای سیستم[ویرایش]

اجزای سیستم کنترل حلقه باز را معمولاً می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:کنترل‌کننده و فرایند کنترل‌شونده. سیگنال ورودی یا فرمان به کنترل کننده اعمال می‌شود. خروجی کنترل‌کننده سیگنال کارانداز است که فرایند کنترل‌شونده را کنترل می‌کند. به این ترتیب متغیر کنترل‌شونده بر اساس استاندارد از پیش تعیین شده‌ای عمل خواهد کرد. http://www.dynomotion.com/Help/BodeScreen/OpenClosedLoop.PNG

نمونه‌ها[ویرایش]

  • ماشین لباس‌شویی: خیساندن، شستن و آبکشی در ماشین لباس‌شویی بر اساس یک مبنای زمانی انجام می‌شوند. و ماشین لباس‌شویی سیگنال خروجی یعنی پاکیزگی لباسها را اندازه گیری نمی‌کند. دلیل دیگر این است که در این ماشین‌ها معمولاً مدت شستشو کاملاً به نظر و برآورد شخص استفاده کننده بستگی دارد.
  • کنترل ترافیک از طریق چراغ‌های راهنما به کمک سیگنالهایی است که بر مبنای زمان عمل می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • کتاب کنترل، تالیف کاتسو هیکو اگاتا، ترجمه علی کافی. چاپ مرکز نشر دانشگاهی
  • کتاب سیستمهای کنترل، تالیف بنجامین کو، ترجمه علی کافی. چاپ موسسه انتشارات علمی‌دانشگاه صنعتی شریف

پیوند به بیرون[ویرایش]