زمین‌لرزه ۲۰۰۸ ایسلند

مختصات: ۶۴°۰۰′۱۴″شمالی ۲۱°۰۰′۴۷″غربی / ۶۴٫۰۰۴°شمالی ۲۱٫۰۱۳°غربی / 64.004; -21.013
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمین‌لرزه ایسلند
زمین‌لرزه ۲۰۰۸ ایسلند در ایسلند واقع شده
زمین‌لرزه ۲۰۰۸ ایسلند
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ایسلند
زمان UTC??
رویداد ISC
USGS-ANSS
زمان منشأ *۱۵:۴۶:۰۰ به یوتی‌سی
تاریخ محلی
زمان محلی
بزرگی۶٫۳ در مقیاس Mw
عمق۹ کیلومتر
نوعامتدادلغز
نواحی تحت تأثیرایسلند
رانش زمینآری
تلفاتهیچ

زمین‌لرزه ایسلند در تاریخ ۰۲۰۰۸−۰۵−۲۹ ۲۹ مه ۲۰۰۸ میلادی، برابر با ‎۹ خرداد ۱۳۸۷، ساعت ۱۵:۴۶:۰۰ به زمان یوتی‌سی در ایسلند رخ داد. ژرفای این زلزله ۹ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۳ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز پنج‌شنبه، ساعت ۱۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۰ بوده‌است.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۶۴°۰۰′۱۴″شمالی ۲۱°۰۰′۴۷″غربی / ۶۴٫۰۰۴°شمالی ۲۱٫۰۱۳°غربی / 64.004; -21.013 و ژرفای آن را در ۹ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگی‌های محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۳ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است. رانش زمین در آن به وجود آمده‌است.

پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۲۶۷، °۷۸، °۷-) یا (°۳۵۸، °۸۳، °۱۶۷-) و نوع گسل را[۳]«امتدادلغز» فرارسانده‌است.

زمین‌لرزه کشته‌ای نداشته و شمار زخمیان ۳۰ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. strike-slip

منابع[ویرایش]

  • Allen TI, Marano KD, Earle PS, Wald DJ (2009). PAGER-CAT Earthquake Catalog "PAGER-CAT: A composite earthquake catalog for calibrating global fatality models". Seism. Res. Lett. (به انگلیسی). 80 (1): 57-62. {{cite journal}}: Check |url= value (help)نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)