زمین‌لرزه ۱۹۹۵ کلیما-خالیسکو

مختصات: ۱۹°۰۳′۰۷″شمالی ۱۰۴°۱۲′۲۹″غربی / ۱۹٫۰۵۲°شمالی ۱۰۴٫۲۰۸°غربی / 19.052; -104.208
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمین‌لرزه کلیما-خالیسکو
زمین‌لرزه ۱۹۹۵ کلیما-خالیسکو در مکزیک واقع شده
زمین‌لرزه ۱۹۹۵ کلیما-خالیسکو
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ مکزیک
زمان (یوتی‌سی)؟؟
رویداد ISC
USGS-ANSS
تاریخ محلی
زمان محلی
بزرگی۸ در مقیاس Mw
عمق۲۵٫۶ کیلومتر
نوعمعکوس
نواحی تحت تأثیرمکزیک
سونامیآری
رانش زمینآری
تلفاتکشته‌های لرزش نزدیک به ۴۹ نفر

زمین‌لرزه کلیما-خالیسکو در تاریخ ۰۱۹۹۵−۱۰−۰۹ ۹ اکتبر ۱۹۹۵ میلادی، برابر با ‎۱۷ مهر ۱۳۷۴، ساعت ۱۵:۳۵:۵۳ به زمان یوتی‌سی در مکزیک، منطقه کلیما و خالیسکو رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۵٫۶ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۸ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۹ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی -۶ بوده‌است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۱۹°۰۳′۱۸″شمالی ۱۰۴°۱۲′۱۸″غربی / ۱۹٫۰۵۵°شمالی ۱۰۴٫۲۰۵°غربی / 19.055; -104.205 و ژرفای آن را در ۳۳ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگی‌های محاسبه‌شدهٔ مختلف ۸ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.رانش زمین در آن به وجود آمده‌است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده‌است.

پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۳۰۲، °۹، °۹۲) یا (°۱۲۰، °۸۱، °۹۰) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۴۹ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۰۰ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۱۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]

  • Allen TI, Marano KD, Earle PS, Wald DJ (2009). PAGER-CAT Earthquake Catalog "PAGER-CAT: A composite earthquake catalog for calibrating global fatality models". Seism. Res. Lett. (به انگلیسی). 80 (1): 57-62. {{cite journal}}: Check |url= value (help)نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)