زمین‌لرزه ۲۰۰۲ پاپوآ گینه نو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه پاپوآ گینه نو
زمین‌لرزه ۲۰۰۲ پاپوآ گینه نو در پاپوآ گینه نو قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۲ پاپوآ گینه نو
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ پاپوآ گینه نو
تاریخ۱۷ شهریور ۱۳۸۱
زمان رخداد ۱۸:۴۴:۲۳ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۳ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳°۱۶′جنوبی ۱۴۲°۵۶′شرقی / ۳٫۲۶°جنوبی ۱۴۲٫۹۴°شرقی / -3.26; 142.94
گونه معکوس
مناطق آسیب پاپوآ گینه نو
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۴ نفر
سونامی آری
رانش زمین آری

زمین‌لرزه پاپوآ گینه نو در تاریخ ۰۲۰۰۲-۰۹-۰۸ ۸ سپتامبر ۲۰۰۲ میلادی، برابر با ‎۱۷ شهریور ۱۳۸۱، ساعت ۱۸:۴۴:۲۳ به زمان یوتی‌سی در پاپوآ گینه نو رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۳ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۴ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۱۰ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳°۱۸′۰۷″جنوبی ۱۴۲°۵۶′۴۲″شرقی / ۳٫۳۰۲°جنوبی ۱۴۲٫۹۴۵°شرقی / -3.302; 142.945 و ژرفای آن را در ۱۳ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگی‌های محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۶ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.دستکم ۵۰۰ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.رانش زمین در آن به وجود آمده‌است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده‌است.

پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۱۰۶، °۳۴، °۴۳) یا (°۳۳۹، °۶۸، °۱۱۶) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۴ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۷۰ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]

  • Allen TI, Marano KD, Earle PS, Wald DJ (2009). PAGER-CAT Earthquake Catalog "PAGER-CAT: A composite earthquake catalog for calibrating global fatality models" Check |url= value (help). Seism. Res. Lett. 80 (1): 57-62.