زمین‌لرزه ۱۹۹۴ نورت‌ریج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه نورت‌ریج
زمین‌لرزه ۱۹۹۴ نورت‌ریج در ایالات متحده آمریکا قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۹۴ نورت‌ریج
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ آمریکا
تاریخ۲۷ دی ۱۳۷۲
زمان رخداد ۱۲:۳۰:۵۵ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۷ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۱٫۴ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳۴°۰۹′۲۲″شمالی ۱۱۸°۳۴′۳۰″غربی / ۳۴٫۱۵۶°شمالی ۱۱۸٫۵۷۵°غربی / 34.156; -118.575
گونه معکوس
مناطق آسیب آمریکا
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۳۳ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه نورت‌ریج در تاریخ ۰۱۹۹۴-۰۱-۱۷ ۱۷ ژانویه ۱۹۹۴ میلادی، برابر با ‎۲۷ دی ۱۳۷۲، ساعت ۱۲:۳۰:۵۵ به زمان یوتی‌سی در آمریکا ، منطقه نورت‌ریج رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۱٫۴ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۷ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۴ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی -۸ بوده‌است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۴°۱۲′۴۷″شمالی ۱۱۸°۳۲′۱۳″غربی / ۳۴٫۲۱۳°شمالی ۱۱۸٫۵۳۷°غربی / 34.213; -118.537 و ژرفای آنرا در ۱۸ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۷ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.بیش از ۴۰۰۰۰ ساختمان در زمین‌لرزه آسیب دیده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.روانگرایی در این زمین‌لرزه ایجاد شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۷۸، °۴۲، °۶۵) یا (°۱۳۰، °۵۳، °۱۱۱) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۳۳ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۳۸ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۲۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]