ریک و مورتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ریک اَند مورتی
Promotional art for the animated television series Rick and Morty.
ژانر
سازنده
صداپیشگان
آهنگسازرایان الدر
کشور سازندهایالات متحده آمریکا
زبان اصلیانگلیسی
شمار فصل‌ها۴
شمار قسمت‌ها۴۱
تولید
تهیه‌کننده‌های اجرایی
 • دن هارمون
 • جاستین رویلند
 • جیمز اِی. فینو (فصل‌های ۱ تا ۲)
 • جو روسو دوم (فصل‌های ۱ تا ۲)
تهیه‌کننده‌ها
 • جِی. مایکل مندل
 • کنی میکا (آزمایشی)
مدت۲۲ دقیقه
تولیدکننده‌ها
 • تولید انحصاری و انفرادی جاستین رویلند
 • هارمونیوس کلاپتراپ
 • استاربورن اینداستریز (فصل‌های ۱ تا ۲)
 • ویلیامز استریت
توزیع‌کنندهوارنر برادرز تله‌ویژن
پخش
شبکهٔ اصلیادالت سویم
فرمت تصویر۱۶:۹ تلویزیون وضوح‌بالا
انتشار اولیه۲ دسامبر ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-12-۰۲) –
در حال پخش
پیوندهای بیرونی
وبگاه

ریک و مورتی (به انگلیسی: Rick and Morty)، یک مجموعه تلویزیونی کمدی موقعیت انیمیشنی ویژه رده‌ی سنی بزرگسالان آمریکایی است که توسط جاستین رویلند و دن هارمون برای شبکه ادالت سویم تهیه شده‌است. داستان این سریال حول محور ریک، یک دانشمند دیوانهٔ دائم‌الخمر و مورتی اسمیت نوهٔ پریشان‌احوال و منزوی او که وقت خود را میان خانواده و ماجراجویی‌های علمی پدربزرگشش\صثقا رهصثعحقلرغلعهحف

تقسیم کرده، می‌گذرد. صداپیشگی هر دو شخصیت ریک و مورتی بر عهده‌ی جاستین رویلند است.

این سریال، ایده اصلی خود را از سریالی کوتاه به نام the Real Animated Adventure of Doc and Mharti[۱]ساخته جاستین رویلند گرفته که براساس فیلم بازگشت به آینده برای جشنواره فیلم کانال ۱۰۱ ساخته شده بود. بعد از این که شبکه ادالت سویم، برای ایدهٔ سریالی جدید به دن هارمون مراجعه کرد، او و جاستین رویلند شروع به بسط سریالی جدید بر اساس آن دو شخصیت، یعنی داک و مارتی کردند.

این مجموعه برای اولین بار در ۲ دسامبر ۲۰۱۳ بر روی آنتن رفت که تحسین منتقدان را به دنبال داشت.[۲] در ژانویه ۲۰۱۴، سریال برای فصل دوم نیز تمدید شد که در ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۵ بر روی آنتن رفت. در ماه اوت ۲۰۱۵، شبکه ادالت سویم سریال را برای فصل سوم در ۱۴ قسمت تمدید کرد که اول آوریل سال ۲۰۱۷ قسمت اول فصل سومش بر روی آنتن‌ها رفت و قسمت دومش ۳۰ ژوئیه سال ۲۰۱۷ بر روی آنتن‌ها رفت.قسمت اول فصل چهارم در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۹ انتشار یافت و قسمت دهم در ۳۱ می ۲۰۲۰ پخش شد. [۳]

داستان[ویرایش]

ریک سانچز، دانشمند نابغهٔ الکلی است که به‌تازگی در خانهٔ دخترش، بِث که یک دامپزشک و جراح قلب اسب می‌باشد، اقامت گزیده‌است. او اوقاتش را حول کار بر روی پروژه‌های محرمانهٔ علمی بی‌شمارش و ماجراجویی‌های خطرناک در کهکشان‌ها به‌اتفاق نوهٔ نوجوانش، مورتی (و گه‌گاهی همراه با سامر، نوهٔ بزرگترش) می‌گذراند. درآمیختن این اتفاقات با کشمکش‌های خانوادگی، باعث پریشانی و اضطراب بیشتر مورتی در مدرسه و خانه شده‌است.

به غیر از قسمت پایلوت، تمام دیگر قسمت‌ها با یک صحنه پس از تیتراژ آخر به پایان می‌رسند. ریک و مورتی را با توجه به محتوای خشن و سیاهش، می‌توان در زمرهٔ سریال‌های ژانر وحشت و کهکشانی نیز قرار داد.[۴]

پدربزرگ مورتی میتواند با استفاده از یک اسلحه‌ی عجیب و غریب از بُعدی به بُعد دیگری از جهان برود و این خیلی جذاب است.

شخصیت‌ها[ویرایش]

 • ریک سانچز (با صداپیشگی جاستین رویلند) نابغهٔ الکلی و دانشمند دیوانه، پدر بث، پدرزن جری و پدربزرگ مورتی و سامر است.
 • مورتی اسمیت (با صداپیشگی جاستین رویلند) نوهٔ ۱۴ سالهٔ خوش‌قلب اما پریشان و مضطرب و خنگ ریک سانچز است که مرتباً پایش به اتفاقات و ماجراجویی‌های ریک کشیده می‌شود.
 • بث اسمیت (قبل از ازدواج، بث سانچز. با صداپیشگی سارا چالک) دختر ریک، همسر جری و مادر مورتی و سامر است. او جراح قلب اسبها و یک دامپزشک است.
 • جری اسمیت (با صداپیشگی کریس پارنل) پدر سامر و مورتی، همسر بث و داماد ریک است که معمولاً با ماجراجویی‌های ریک با مورتی مخالف و از بابت تأثیر مخرب او بر مورتی نیز نگران است، همچنین او در تمام سریال با همسر خود بث مشکل دارد و مدام در حال جر و بحث هستند.
  • سامر اسمیت (با صداپیشگی اسپنسر گرمر) خواهر ۱۷ سالهٔ بزرگتر مورتی، معمولاً دارای دلمشغولی‌های سطحی نوجوانانه و عقدهٔ بروزرسانی روزمره وضعیتش در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک است. او به خاطر حضور کمترش در ماجراجویی‌ها نسبت به مورتی احساس حسادت می‌کند. در فصل دوم او بیشتر ریک و مورتی را در ماجروجویی‌هایشان همراهی می‌کند.

فصل ها[ویرایش]

فصلقسمت‌هاپخش اصلی
اولین پخشآخرین پخش
۱۱۱۲ دسامبر ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-12-۰۲)۱۴ آوریل ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-04-۱۴)
۲۱۰۲۶ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-07-۲۶)۴ اکتبر ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-10-۰۴)
۳۱۰۱ آوریل ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-04-۰۱)۱ اکتبر ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-10-۰۱)
۴۱۰۱۰ نوامبر ۲۰۱۹ (۲۰۱۹-11-۱۰)۳۱ می ۲۰۲۰

فصل اول[ویرایش]

قسمت ۱[ویرایش]

ریک مورتی را همراه خود به یکی از جهان های موازی می برد تا به کمک او چند دانه ی فضایی را بدزدند اما با مشکلات زیادی مواجه می شوند.از طرف دیگر،جری که از ریک بیزار است سعی میکند بث را قانع کند که ریک را به خانه ی سالمندان ببرند.

قسمت ۲[ویرایش]

ریک دستگاهی اختراع میکند که با آن می تواند وارد خواب دیگران شود و به همراه مورتی سعی می کنند وارد خواب معلم ریاضی مورتی شوند تا به او تلقین کنند که به مورتی نمره ی خوبی دهد.اما با مشکلات زیادی مواجه می شوند.از طرف دیگر جری ریک را مجبور می کند که اسنافلز(سگ مورتی) را باهوش کند و وقتی این کار را می کند،اسنافلز می فهمد که خودش و امثالش سالها برده ی انسانها بوده اند و دنبال راه چاره می گردد.

قسمت ۳[ویرایش]

ریک، مورتی را وارد بدن یکی از دوستان قدیمی اش می کند که چند نفر را نجات دهد.اما ناگهان دوست ریک می میرد و مورتی داخل بدن او گیر میکند و ریک دنبال یک راه برای بیرون آوردن مورتی می گردد.در همین لحظه،جری سعی میکند که در روز کریسمس خانواده اش را دورهم جمع کند.

قسمت ۴[ویرایش]

ریک و مورتی و جری در یک دنیای شبیه سازی شده توسط موجودات فضایی گیر میفتند و سعی میکنند از آنجا فرار کنند.

قسمت ۵[ویرایش]

مورتی ریک را مجبور میکند که او را همراه خود وارد یک ماجراجویی کند.اما سر راه با مشکلات زیادی مواجه می شوند.از طرف دیگر جری از ریک یک جعبه میگیرد تا با آن یک «میسیکس» احضار کند تا به او در کارهایش کمک کند.

قسمت ۶[ویرایش]

مورتی از ریک میخواهد که به او معجونی بدهد که با آن بتواند دختر مورد علاقه اش جسیکا را عاشق خود کند.اما این معجون به اشتباه روی بقیه هم تاثیر گذاشته و ریک هم اوضاع را بدتر میکند و کار به جایی می رسد که تمام دنیا تبدیل به موجوداتی به نام «کراننبرگ» میشوند.

قسمت ۷[ویرایش]

ریک برای مورتی یک ربات می خرد که باعث میشود مورتی بچه دار شود اما بچه اش یک موجود فضایی بود،سپس ریک به همراه سامر وارد سیاره ی آن بچه می شوند تا به قضیه پی ببرند.

قسمت ۸[ویرایش]

ریک تلویزیون خانه‌شان را بروزرسانی میکند و با این کار به تمام شبکه های جهان های مختلف متصل میشود.

قسمت ۹[ویرایش]

سامر در یک عطیقه فروشی شروع به کار میکند که پس از مدتی ریک متوجه میشود وسایل آنجا نفرین شده هستند.از طرف دیگر،جری می خواهد ثابت کند که پلوتون یک سیاره ی واقعی است.

قسمت ۱۰[ویرایش]

ریک توسط بدل هایش متهم به کشتن ریک های دیگر و دزدیدن مورتی هایشان میشود.پس از آن به همراه مورتی وارد جهان های مختلف میشوند تا قاتل اصلی ریک ها را پیدا کند.

قسمت ۱۱[ویرایش]

بث و جری میخوان برن به یکی از نمایش های مجدد تایتانیک؛بنابراین خونه رو میسپرن به ریک،و بث اخطار میده که اگر وقتی بر میگردن خونه چیزیش شده باشه،ماجراجویی بی ماجراجویی.سامر و ریک هردو از این وضعیت سوءاستفاده میکنند و تمام دوست هاشون رو به یک مهمونی بزرگ دعوت میکنند.در یک همچین وضعیتی مورتی سعی داره نذاره مهمان های غیر عادی و بیگانه که دعوت شدن خانه رو به کلی خراب کنند؛و در همین حین دچار مشکلات غیر قابل تصوری میشوند.

کمیک‌ها[ویرایش]

در رویداد نیویورک کامیک کان ۲۰۱۴، سردبیر Oni Press (ناشر کمیک)، جیمز لوکاس اعلام کرد که بر اساس ریک و مورتی، کمیکی اقتباس شده و در اوایل سال ۲۰۱۵ منتشر خواهد شد. در ۱ آوریل ۲۰۱۵، سری کمیک با اولین قسمتش با عنوان «بوم!» آغاز به انتشار کرد. سری کمیک‌ها توسط زک گورمن نوشته می‌شود و سی‌جی کنن مسئول قلم‌زنی آنهاست. تام فاولر نیز چندین شماره را در سال ۲۰۱۶ نوشت.

منابع[ویرایش]

 1. «doc and mharti Archives». RoilandTV.com (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۰۶.
 2. Metacritic staff (November 22, 2013). "'Rick and Morty' Reviews". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved December 26, 2013.
 3. ""how is season 3 coming along?" / Erica Hayes blog". October 12, 2016. Archived from the original on 1 December 2016. Retrieved 9 November 2016.
 4. Opperman, Alec. "Ep.40: The Philosophy of Rick and Morty". 8-Bit Philosophy. Wisecrack.co. Archived from the original on 10 August 2016. Retrieved August 22, 2016.

پیوند به بیرون[ویرایش]